Domácí kino z telefonu. Vyrobte si projektor z lupy a krabice od bot

Toužíte si promítat filmy na zeď ale projektor je pro vás příliš drahý? Internet nabízí řešení i tohoto problému a nebude vás stát skoro nic, tedy pokud vlastníte chytrý telefon, lupu, krabici na boty a pár dalších věcí, kterými to všechno spojíte do sebe.

Domácí kino z krabice od bot

S pomocí pár základních věcí, které nejspíš máte doma, můžete snadno vytvořit vlastní domácí kino projektor, který si nezadá s kvalitou těch komerčních za několik tisíc korun.

Potřebujete k tomu jenom:

  • Chytrý telefon s předinstalovanou aplikací Youtube, Netflix nebo některou podobnou
  • Velkou lupu
  • Podlouhlou krabici od bot
  • Stojánek na mobil

Kromě toho se vám bude hodit také:

  • Ostrý řezák
  • Tavná lepicí pistole
  • Tužka, kružítko a pravítko

Projektor vytvoříte za několik minut

Pokud máte klasickou černou lupu s plastovou rukojetí, pak tuto rukojeť odřízněte vhodnou pilkou. Kratší stěny krabice zajistěte tak, aby se nerozebíraly, pokud jsou tam složené stěny, slepte je lepidlem a nechte je zaschnout.

Vyměřte si v jedné krátké straně krabice budoucí objektiv. S pomocí ostrého řezáku připevněného ke kružítku pak vyřízněte do krabice otvor příslušné velikosti. Lupu k němu zevnitř krabice přiložte a přilepte ji pomocí tavné pistole.

Přiklopte krabici víkem a podle objektivu vyřízněte z víka kus, který otvor s čočkou překrývá.

Nyní si vyrobte stojánek na mobil. Měl by být dostatečně stabilní, aby se s ním dalo v krabici bez obtíží pohybovat. To totiž zajistí správné ostření obrazu.

Takový stojánek můžete vytvořit z nějakého pevnějšího materiálu, například z překližky nebo z tenčího polystyrenu. Vyřízněte z něho obdélník takové šířky, aby se vešel do krabice. K němu vyřízněte druhý obdélník, který se do krabice vejde na výšku tak, že je postavený na první desku. Oba obdélníky k sobě přilepte, aby ten stojící byl přesně kolmo na ležícím a stál proti objektivu. Na ten stojící pak přilepte dvoustrannou lepenkou kryt, do kterého pak upevníte telefon.

Nyní můžete naladit na telefonu video, které chcete promítat. Umístěte telefon do stojánku a celou krabici položte na stůl před bílou zeď. Pohybem telefonu ve stojánku dopředu či dozadu pak obraz zaostřete.

Ještě důležitá poznámka: je potřeba, aby byl obraz na telefonu vzhůru nohama. Čočka ho totiž přetočí.

Obrázky: Video Still