Dechberoucí výhled na norskou krajinu. Prostorový zážitek vzášejících chatek v korunách stromů

Jak unikátní může být chata, ve které strávíte dovolenou? Potřebujete luxusní hotel s plnou penzí, anebo vám stačí jen dřevěná roubenka hluboko v horách? Anebo třeba obojí dohromady? Pokud hledáte něco opravdu unikátního v srdci nedotčené lesní krajiny, pak pro vás máme skvělý tip. Unikátní vznášející se chatky vysoko v korunách stromů nedaleko norského městečka Odda.

Ochrana lesa i radost z domku ve větvích

Vznášející se chatky v norských lesích jsou upevněné ocelovým límcem několik metrů nad zemí. Z dálky to vypadá jako strom, který prorostl chatkou. Žádné opěrné struktury, na kterých by se chatka se zemí stýkala. Jenom kmen. Stromy, na kterých jsou chatky zavěšeny, byly speciálně vybrány tak, aby stály na úpatí kamenitých srázů, pod nimiž se v hloubce rozlévá blankytná hladina úzkého fjordu Hardanger lemovaného příkrými skalami.

Úcta k životnímu prostředí

Stavební metoda ponechána v úctě k životnímu prostředí a lesní půdu nechala nedotčenou, čímž vznikla nádherná iluze malého vznášejícího se obydlí.

„Naším cílem bylo vytvořit prostor, který skutečně ztělesňuje to, co znamená pobývat v přírodě. Vychází z přání klienta vytvořit jedinečný prostorový zážitek, který naváže na obyčejný i mimořádný pocit lezení do větví stromů,“ vysvětlují záměr staveb architekti. A zdá se, že se jim tento záměr podařilo splnit na výbornou.

Dvě luxusní chatky respektují životní prostředí

Vzhledem k záměru co nejméně narušit přirozené prostředí lesa, není ani jedna ze dvou vznášejících se stromových chatek přístupná autem. Hosté, kteří se zde chtějí ubytovat, musejí svá vozidla zaparkovat v blízkém vyhrazeném stání a vydat se na pěší túru po strmé horské turistické stezce. U samého cíle cesty pak dorazí k dřevěnému mostku, který vede do výšky kolem 600 metrů nad zemí, kde se nachází vchod do prázdninového domku. I přes náročnost výstupu lze rozhodně říci, že výlet sem stojí za to.

S ekologií vše stojí a padá

Celý design obydlí je založen na přírodním dřevě, což je základní materiál použitý při jejich konstrukci. Chemicky neošetřené šindele se obtáčejí kolem kuželovité střechy a vnitřní trámy vytvářejí elegantní strop. Veškeré produkty a stavební materiál, použitý uvnitř chatky, pocházejí z místních zdrojů, což je v souladu s ekologickým cítěním majitelů, kteří trvali na použití netoxických a udržitelných produktů a technologií.

Tyto jedinečné chatky dokazují, že architektonické firmy mohou i nadále vytvářet unikátní stavby, které nezaberou příliš mnoho místa, jsou přátelské vůči přírodě, a přitom zachovávají veškeré pohodlí a luxus, který si jen dokážeme představit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mypositiveoutlooks.com