Znáte rozdíl mezi demencí a Alzheimerovou chorobou? Spousta lidí totiž tyto dva pojmy považuje za totéž. To je ale omyl. Pojďme si tedy vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké jsou jejich příčiny a příznaky.
Demence vs. Alzheimerova choroba
Demence je pojem zahrnující příznaky, jako je porucha paměti a myšlení, které negativně ovlivňují každodenní život jedince. Alzheimerova choroba je specifický druh demence. V podstatě se jedná o nejčastější formu demence, vyskytuje se asi u 60 – 70% případů.
Příčiny
Příčiny demence jsou velmi odlišné. Nemoc, metabolické potíže, vaskulární onemocnění nebo vzácně i infekce mohou ovlivnit mozkové buňky a způsobit demenci. I nemoc šílených krav, která je velice vzácná, může přispět k rozvoji demence. Dalším možným zdrojem je stav nazývaný depresivní “pseudo” demence. Jakmile jsou hladiny serotoninu nízké, může být pro vás problém soustředit se a vzpomenout si.
Alzheimerova choroba má na druhé straně svůj původ. Jedná se o onemocnění mozku způsobené koncentracemi beta-amyloidových plaků a bílkovin nazývaných tau, které poškozují buňky v oblastech mozku, jež řídí funkce, jako je myšlení, paměť a logika.
Příznaky
Demence je mozkovou poruchou, která ovlivňuje komunikaci a výkon každodenních činností, a Alzheimerova choroba je formou demence, která postihuje specifické části mozku ovládající myšlení, paměť a řeč.
Dalším důležitým rozdílem mezi těmito dvěma stavy je, že Alzheimerova choroba není navracející se onemocnění. V tuto chvíli se jedná o degenerativní a nevyléčitelnou chorobu. Některé formy demence jsou kvůli zásahu léků nebo nedostatku vitamínu skutečně reverzibilní nebo dočasné.
Obrázky: Freepik, Alz.org