Dermatilománie aneb Když pokožce nedopřejete klid a máte tendenci ji týrat

Dermatilománii lze charakterizovat jako obsedantně-kompulzivní poruchu, při které dochází ke škrábání, mačkání nebo štípání kůže. Postižený jedinec nemusí používat pouze prsty, ale i pinzetu, jehly nebo jiné nástroje. Dnes se na tuto specifickou poruchu podíváme blíže a řekneme si, jaké jsou možnosti léčby.

Dermatilománie

Onemocnění je charakterizováno nutkavou manipulací s pokožkou. Postižení pociťují silné nutkání opakovaně týrat svou vlastní kůži. Zaměřují se především na obličej, ramena a paže. Přibližně 2 – 5% světové populace trpí touto poruchou chování. Tito lidé často necítí bolest, ví o negativních důsledcích, především vizuálních, ale o to větší je pro ně impuls k další manipulaci. Toto kompulzivní chování často vede ke vzniku zánětu a jizev, které zvyšují utrpení dotyčné osoby.

Důvody nutkavému chování

Lidé tímto způsobem uvolňují a zmírňují stres a frustraci. Mnoho postižených také tvrdí, že jim škrábání a mačkání pleti usnadňuje práci u počítače. Nejčastěji jsou postiženy mladé dívky v pubertě.

Způsoby léčby

Dermatolog rychle zjistí, zdali si poranění na kůži člověk způsobil sám nebo jsou důsledkem kožního onemocnění. Nemocní jedinci mohou najít pomoc v podobě terapie,  která se zaměří na nutkavé chování s cílem poškodit si pokožku těla. Prvním krokem je svěřit se s problémem jiné osobě. Prostřednictvím rozhovoru s odborníkem lze najít individuální řešení, omezit jakékoli negativní myšlenky a obsedantní chování zmírnit.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com