Děti a zima – jak je zabavit, když počasí pobytu venku nepřeje?

Leden nepatří zrovna mezi nejoblíbenější měsíce v roce, obzvlášť pro rodiče malých ratolestí. Pobývat s nimi venku na čerstvém vzduchu se moc dlouho nedá, navíc, když není sníh, tak to děti zrovna dvakrát nebaví. Nezbývá tedy než vyrazit s nimi na krátkou procházku a pak je zase zahnat zpátky do tepla domova. Jenže, jak si s malými neposedy poradit mezi čtyřmi stěnami?

Vsaďte na osvědčené „evergreeny“

Deskové hry se těší velké popularitě, mnohé z nich baví děti už po několik generací. Hráli jsme je my i naši rodiče a dá se předpokládat, že budou dělat radost i dál. To stejné platí o puzzle, kostkách, skládačkách a samozřejmě stavebnicích, které umožní dětem proměnit se ve stavitele, budovatele a stvořitele jejich vlastního světa. Při stavění se toho navíc hodně naučí – rozvinou svou manuální zručnost i prostorovou představivost, zároveň nezahálí ani jejich fantazie a kreativita. Uvidíte, že vás svými originálními výtvory zaručeně překvapí.

Dovolte jim pomáhat

Malé děti doslova zbožňují, když vám mohou s něčím pomoct a nahlédnout tak na chvíli do velkého světa dospělých. Rády přiloží ruku k dílu při úklidu nebo třeba při vaření. Jenže zrovna kuchyně je místem, kde na ně číhá celá řada nástrah v podobě ostrých nožů a horkých hrnců. Musíte tady tak být dvojnásob ostražití, aby nedošlo k nějaké újmě. Dalším řešením je pak pořídit vašim ratolestem speciální dětskou kuchyňku, která jim poskytne maximální bezpečí a navíc se stane jejich vlastním královstvím. Výrobci kuchyněk na hraní si na jejich designu dávají opravdu záležet, propracovávají je do těch nejmenších detailů. Nechybí v nich nádobí, potraviny ani spotřebiče. Běžně dnes seženete i kuchyňky se zvuky, takže jsou od těch opravdových skoro k nerozeznání a vaše potomci si v nich budou připadat jako opravdoví šéfkuchaři.

Nechejte je trochu nudit

Odborníci tvrdí, že občasná nuda dětem prospěje – rozšíří totiž jejich fantazii a podporuje budování jejich identity. Nemusíte jim tak neustále vymýšlet nějakou zábavu, snažit se, aby se pořád něco dělo a pořád měly co na práci. Dopřejte jim trochu volného času. Když se naučí hledat stimuly uvnitř sebe a připravit si svůj program, samy přijdou na to, co je láká a baví. Nechte je, ať si vytvoří svou vlastní samostatnou cestu!