Dítě po třicítce? Podle vědců je to nejlepší doba

Tak to už ti ujel vlak. Tak se dříve komentovala situace, kdy žena ještě po pětadvacátém roce svého života neporodila ani jedno dítě. Dnes už jsou naštěstí tyto názory přežité a možná i díky nim se věk, kdy ženy vstupují do rodičovství, čím dál tím více posouvá i daleko za hranici třicátého roku života. Pakliže však odhlédneme od zdravotní stránky věci, z hlediska sociálního je doba mezi třicátým a čtyřicátým rokem pro přivedení dítěte na svět ta úplně ze všech nejlepší.

Podle vědecké studie je nejlepší čas na početí dítěte 35 a víc

Nová studie vědců z Univerzity v Jižní Kalifornii odhalila zajímavou skutečnost, že ačkoliv lékaři porod po třicátém pátém roku života matky považují ze zdravotního hlediska za riskantní, pravdou je, že tato situace je výhodná pro obě strany, tedy pro matku i její dítě. A to hned z několika důvodů.

  • Ženy po 35. roce svého života bývají finančně lépe zajištěné, než o deset či patnáct let mladší ženy
  • Starší ženy jsou soběstačné, vyrovnané s životem i samy se sebou
  • Porod po pětatřicítce zlepšuje duševní schopnosti matky

Děti bývají docela drahá záležitost a náklady na pleny, oblečení, hračky a další potřeby představují docela velkou zátěž rodinného rozpočtu. Proto je lepší s nimi počkat až do chvíle, kdy matka i otec dítěte mají zajištěnou kariéru a stabilní finanční příjem. Jen tak se mohou nerušeně věnovat péči o svého potomka, aniž by je od radostných povinností rušily obavy finanční přežití.

Duševní schopnosti rostly s mateřstvím ve vyšším věku

Kromě toho, podle výsledku výše zmíněné studie, dítě udržuje, ba dokonce posiluje, duševní schopnosti matky. Vědci studovali celkem 830 žen po menopauze, které podrobili testům v oblasti plánování, vizuálního vnímání, verbální paměti, koncentraci a pozornosti.

Výsledek ukázal, že ty ženy, kterým se první dítě narodilo po dosažení dvacátého čtvrtého roku života, dosáhly lepších výsledků než ty ženy, které poprvé porodily ve věku od patnácti do pětadvaceti let. Ženy, kterým se poslední dítě narodilo až po dosažení pětatřicítky, si pak vedly ještě lépe, a to v oblastech verbální paměti a poznávacích schopnostech.

Podle vědců tento fenomén souvisí s hormony. Během těhotenství narůstá hladina ženských hormonů estrogenu a progesteronu, které mají oba pozitivní vliv na chemii a funkci mozku. Po pětatřicátém roce života je tento účinek ještě mnohem výraznější.

Obrázky: Freepik, Zdroj: News.usc.edu