Důležité signály, kterými tělo dává najevo, že je s ním něco v nepořádku

Díky pokroku v medicíně dnes už víme mnoho o různých nemocech, o způsobech léčby, prevenci i o raných symptomech, které jejich propuknutí předcházejí. I přesto však miliony lidí každý rok umírají na infarkty, mrtvice, selhání ledvin a další nebezpečné choroby, kterým by však včasným zásahem bylo snadno možné předejít. Stačilo by, kdyby si pacienti lépe všímali, co se děje s jejich tělem a neignorovali důležité symptomy, kterými jim jejich tělo dává najevo, že se děje něco špatného. Vždyť spousta nemocí je snadno léčitelná při včasné diagnóze a naopak v pokročilém stádiu už jsou některé možnosti léčby nevhodné. Buďte proto opatrní a pokud se u vás vyskytnou následující příznaky, jděte raději k lékaři.

Dušnost

Při namáhavém cvičení, vysoké tělesné hmotnosti, případně i při horečce můžeme pociťovat nedostatečnost dechu. Pokud vás však dušnost trápí bez zjevné příčiny a nenadále, může to být známka vážných problémů, jako je infarkt, plicní embólie nebo astma.

Bolesti na hrudi

Jeden z nejstrašidelnějších příznaků, který většinou lidi přivádí na pohotovost, je bolest v oblasti hrudního koše. Ve většině případů to však není nijak nebezpečné, nicméně je to klasický příznak infarktu. Pakliže se spolu s touto bolestí vyskytne také dušnost, nevolnost, extrémní únava či studený pot, na nic nedbejte a jděte k lékaři. Lepší je vyvolat planý poplach, než zanedbat bezprostředně hrozící infarkt.

Náhlé hubnutí

Pakliže právě neusilujete o hubnutí a denně necvičíte a nedržíte diety a přesto vás náhle překvapí prudký úbytek hmotnosti, měli byste zpozornět. Pokud jste ztratili více než 5 procent své váhy za posledních 6 až 12 měsíců, aniž byste o to usilovali, je načase sjednat si schůzku s lékařem. Může to být příznak cukrovky, hypertyreózy, dysfunkce jater či dokonce rakoviny.

Rozmazané vidění

Nemluvíme o špatném zraku, ale o náhlém výskytu rozostřeného vidění. Taková příhoda může být způsobena výrazným zvýšením hladiny krevního cukru, mrtvicí či poraněním hlavy.

Zvýšení teploty

Zvýšení tělesné teploty je normální odpověď imunitního systému na infekci v organismu. V běžných případech se tělo s patogeny vypořádá během krátké doby a poté horečka zmizí. Jestliže ale zvýšená teplota či horečka trvá déle než dva dny, může to signalizovat závažné a nebezpečné onemocnění, jako je tuberkulóza, virus lidské imunodeficience, rozvoj rakoviny či její šíření do dalších částí těla. Zde už je návštěva lékaře nevyhnutelná.

Obrázky: Freepik