Nošení roušek v současné situaci koronavirové pandemie je jedním ze způsobů, jak můžeme my sami ovlivnit šíření covid-19. Přestože roušku ale nosíme na místech, kde je to nutné, neznamená to, že nás a naše okolí může ochránit – můžeme ji totiž mít nasazenou pouze napůl, a to je totéž, jako kdybychom ji neměli vůbec. Jelikož si takto navléká roušku spousta lidí, rádi bychom vám řekli, proč může být nošení roušky pod nosem tak nebezpečné.
Vstup viru skrze nos
Nos je klíčovým vstupním bodem pro SARS-CoV-2, virus, který způsobuje COVID-19. Zejména nosní buňky obsahují vysoké hladiny bílkovin, na které se virus váže, aby se dostal do celého těla. Za účelem sledování proteinové cesty viru vědci zkoumali vzorky tkání od dárců, které zahrnovaly buňky plic, očí, nosu, střev, srdce, ledvin a jater. Protože nos představuje hlavní cestu viru, zřejmě proto se COVID-19 na počátku pandemie tak rychle rozšířil. Výskyt těchto virových vstupních faktorů je v nose vysoká. Takže pokud existuje způsob, jak tomu zabránit, je to nošení roušky přes ústa i nos. V opačném případě, kdy si navlékáte roušku pouze na ústa, neposkytuje žádnou ochranu.
Důležitost ochrany nosu
Vědci mapovali povrchové receptory v dýchacích cestách, aby určili, které oblasti obsahují nejvíce proteinů ACE2. Zjistili, že jejich nejvyšší koncentrace se nachází právě v nosu namísto plic, jak původně očekávali. Nos je tedy nejplodnějším bodem infekce celého dýchacího systému. Nos totiž funguje jako filtrační zařízení k nasávání a zachycování virů. Viry pak mohou být vdechovány do plic prostřednictvím malých kapiček tělních tekutin. Jakmile virus vstoupí do plic, replikuje se pomocí přítomných buněk. Na základě takovýchto zjištění je jasné, že ochrana nosu je nesmírně důležitá pro ochranu plic a dýchacích cest před COVID-19. Nošení roušky pod nosem je tedy zcela neúčinné a co je nejhorší, dodává pouze falešný pocit ochrany.
Obrázky: Freepik