Elektrické topení není pasé – jak se v něm vyznat?

Topení elektrickou energií bývá velice často prezentováno jako nejdražší. Ne vždy to však musí platit. Někdy je dokonce jediným řešením, které máme, případně je skvělou alternativou například k topení v kamnech či v krbu na chatách a chalupách.

Přímotopy umí vytopit skutečně rychle

Snažit se vytopit dvoupatrový nezaizolovaný starý dům přímotopy dobrým nápadem není. Ale v zatepleném domě, kde navíc v topné sezóně topíme i v kamnech, nejsou přímotopy žádným velkým žroutem energie. Dají se používat na dotápění v některých místnostech. Mohou být nastaveny na zámraz, když v domě delší dobu nejsme. Případně je dokážeme skrz GPS signálem řízenou elektrickou zásuvku vzdáleně zapnout a zajistit si, že přijdeme vždy do vytopeného prostoru. Dobrou službu v řízení teploty nám poskytnou i pokojové termostaty.

Infrapanely jako levný zdroj elektrického vytápění

Za speciální kategorii elektrických topných těles se považují topné infrapanely. Sálavé infrapanely umožňují rychlé a úsporné vytápění, přitom jsou taktéž závislé na elektrické energii. Infrapanely dokážou teplo předávat okamžitě po zapnutí. Vyzařují energii podobnou té, jakou vyzařuje slunce či lidské tělo. Neohřívají vzduch, ale pouze tělesa: tedy lidské tělo či nábytek v okolí. Jejich působení lze srovnat s topením v sálavých kachlových kamnech. Topné infrapanely mohou být příkladem toho, že elektřinou lze topit i levně. Uvádí se, že například ve srovnání s plynovým topením ušetří až 40 % nákladů.

Podlahové topení je stále oblíbenější

Dalším typem elektrického topení, jež je založeno na sálání, je elektrické podlahové vytápění. Řadí se mezi velkoplošné vytápění, protože lokální teplota je poměrně nízká, a proto je k vytopení daného prostoru zapotřebí větší topná plocha. Tedy například celá podlahová plocha, případně její část. Případně též zeď.

Základem pro podlahové vytápění jsou topné rohože a topné kabely. Dávají se těsně pod nášlapnou vrstvu. Topné kabely bývají mnohem flexibilnější, pokud jde o možnosti pokládky. Existují varianty nejen pro interiérové, ale i exteriérové vytápění. Vhodné například do okapů proti zamrznutí vody, ale i na příjezdové plochy k rodinnému domu nebo ke garáži, které tak chrání před náledím.

Podlahové topení je oblíbeným druhem topení v nízkoenergetických stavbách. Často se však používá i v koupelnách. Tam zvyšuje tepelný komfort.