Fibrilace síní: Jaké jsou její příznaky a jak se před tímto typem arytmie účinně chránit?

Fibrilace síní není sama o sobě životu nebezpečná. To ovšem nelze tvrdit o dalších komplikacích, jež v souvislosti s tímto nejčastějším druhem arytmie mohou nastat. Proto je opatrnost na místě. Které příznaky bychom neměli přehlížet?

Typy fibrilace

Obecně se rozlišují 3 základní typy této zdravotní komplikace. Prvním z nich je fibrilace paroxyzmální. Objevuje se nárazově v atakách, které trvají po dobu minut až hodin, nejdéle pak po dobu 48 hodin. Následně sama odezní.

Druhým typem je fibrilace perzistující. Ta, na rozdíl od prvního typu, nekončí sama. K jejímu ukončení je potřebný vnější zásah. K němu se nejčastěji využívají speciální farmaka, případně elektrické šoky.

U třetího typu, fibrilace permanentní, obnovit původní srdeční rytmus nelze. V tomto případě lze pouze korigovat sílu výkyvů pomocí k tomu určených farmak.

Nejčastější příznaky

Klíčovým bodem ke včasnému odhalení přítomnosti fibrilace a nasazení vhodného typu léčby (či udržování stabilního stavu) je pozorování sebe sama a pravidelná prevence.

Mezi časté příznaky patří:

  • Slabost
  • Zvýšená únava
  • Závratě
  • Zmatenost
  • Dušnost
  • Tlak, bolest na hrudi

Rizikové faktory

K fibrilaci síní, stejně jako k dalším zdravotním komplikacím, dochází s přibývajícím věkem. Do ohrožených skupin patří lidé s některou z vrozených srdečních chorob. Vyšší riziko vzniku fibrilace mají také jedinci, kteří za sebou mají ischemickou chorobou srdeční, městnavé srdeční selhání či srdeční infarkt.

Příznaky tohoto typu arytmie mohou pociťovat také lidé trpící hypertenzí, cukrovkou, chronickým onemocněním ledvin a plic. V neposlední řadě může tato komplikace nastat také při problémech se štítnou žlázou, metabolickým syndromem a jinými chronickými stavy.

Prevence vzniku

Základem péče o tělo je vyvážený jídelníček plný všech potřebných živin. Spolu s ním se pojí další neméně důležitý bod – dostatek pohybu. Není nutné přemáhat své síly, postačí procházky na čerstvém vzduchu. Stejně tak je důležité myslet na míru stresu, jemuž jsme vystaveni, a častější výbuchy vzteku. Z toho důvodu je vhodné si osvojit některou z relaxačních technik.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com