Hlavní příznaky revmatoidní artritidy, které byste měli znát bez ohledu na pohlaví a věk

Revmatoidní artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby a jiné části těla. Často je tuto nemoc obtížné zjistit, protože příznaky mohou připomínat příznaky jiných chorob. Bohužel tato nemoc je poměrně rozšířená, a proto byste jednoznačně měli znát nejčastější příznaky revmatoidní artritidy (RA), abyste věděli, co dělat.

Horší hojení ran

Bolavý kotník může být pro většinu lidí lehkým zraněním, ale pokud potíže přetrvávají po mnoho dní, může to znamenat, že máte revmatoidní artritidu. Jedná o jev, který je běžnější u relativně mladých lidí, kteří jen zřídka uvažují o možnosti tohoto onemocnění, protože ho mají obvykle lidé středního a staršího věku.

Necitlivost

Jedním z příznaků RA je také syndrom karpálního tunelu, pro který je charakteristická necitlivost v zápěstí a rukou. Během noci přitom tyto pocity bývají mnohem horší. RA je často chybně diagnostikována jako syndrom karpálního syndromu. Tento jev nastává, když otok v paži stlačuje nervy, které procházejí pažemi. Je to velmi nepříjemné a rozhodně byste tento příznak neměli ignorovat.

Bolesti chodidel

Jednou z oblastí, kde lidé s RA často trpí bolestmi, je spodní část chodidel. Mnoho žen si myslí, že jsou tyto bolesti způsobené chůzí v botách na podpatku, ale často se ukáže, že to není pravda. Vyvinout se také může silná bolest paty v důsledku plantární fasciitidy. Jedná se o běžnou poruchu chodidla, kterou doprovází otok dolní části nohy v oblasti paty.

Potíže s očima

Kromě toho se ale mohou objevit také tzv. Sjogrensův syndrom. Jedná se o autoimunitní poruchu, která může způsobit suchost očí, úst, nosu, hrdla nebo kůže. Zánět v těle brání žlázám v hydrataci. Tento jev můžete pocítit již v raných fázích revmatoidní artritidy, ale je velmi nepravděpodobné, že by to byl jediný symptom. Pokud se objeví společně s jinými, poraďte se s lékařem.

Bolesti kloubů

Bolesti kloubů po celém těle je jeden z nejčastějších a nejznámějších příznaků RA. Lidé si často myslí, že bolest je způsobena nadměrnou námahou nebo osteoartritidou, která je běžná u starších lidí. Tuto bolest i lékaři často špatně diagnostikují jako fibromyalgii nebo syndrom chronické únavy. Pamatujte, že bolesti kloubů jen tak nezmizí. Pokud trvají déle než týden, měli byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Ranní ztuhlust

Ranní ztuhlost trápí mnoho lidí a často je normální. Jedná se ovšem o další příznak RA, ale také o příznak osteoartrózy, který může způsobit bolest po dlouhé době nečinnosti, jako je spánek. Rozdíl mezi běžnou a RA ztuhlostí poznáte velmi jednoduše. Klasická ranní ztuhlost odezní zhruba do půl hodiny. Ztuhlost v důsledku RA vydrží mnohem déle, často i po většinu dne.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Arthritis.org, Healthline.com