Jak efektivně zhubnout po čtyřicítce

Mít krásnou postavu jako z titulní stránky časopisu je snem mužů i žen také po čtyřiceti letech. Jenže po čtyřiceti jde hubnutí trochu hůře než ve dvaceti. Lidské tělo má už něco za sebou, přichází menopauza, která přestup do hubnoucího módu dosti znepříjemňuje a stěžuje. Žádná žena však nemusí házet flintu do žita. Existuje několik efektivních způsobů, jak i po čtyřiceti letech zhubnout.

Kontrolujte si příjem mikro a makroživin

V každém věku platí, že zdravá strava je osmdesát procent úspěchu. A jinak tomu není ani po překlenutí hranice čtyřicátého roku života. V této fázi je však ještě o chlup důležitější kontrolovat si svůj příjem mikro a makroživin, zejména se zaměřte na tuky. 

Vyvážený jídelníček znamená, že se v rámci stravování nevyhýbáte prakticky ničemu. Sacharidy, tuky, bílkoviny – to vše konzumujete v doporučovaném množství. Nezanedbáváte ani jednu živinu, protože všechny tělo potřebuje ke svému správnému fungování. 

Z mnoha stran se však slýchá, že se po čtyřiceti mohou ženy doslova cpát, a to až nekontrolovatelně, tuky. Jenže úkolem je právě nejíst příliš mnoho tuku, jelikož je klíčové vypálit zbylé vlastní zásoby. 

Stop alkoholu

Mikiny bez kapuce, tenisky na nohy a vyrazit za kamarádkou na sklenku dobrého vína. To je oblíbená aktivita žen po čtyřiceti letech, které si chtějí odpočinout od manžela i od svých dětí. A i když plán zní poměrně dobře, jeden bod by se měl z večerního plánu smazat, a tím je alkohol. Pokud nehubnete, je načase alkohol úplně vysadit. 

Ať už máme na mysli tvrdý alkohol nebo sklenku vína či panák slivovice, ve všech případech mluvíme o příliš kalorickém nápoji, který navíc vede k celkové dehydrataci organismu. I když se tedy jedná o tekutinu, která by měla spíše z logiky věci tělo hydratovat, působí spíše opačným efektem, tak pozor na to.

Bez cvičení to nepůjde

I když se vám ve čtyřicet ani nechce vstávat z postele, i když vás mohou bolet záda nebo se cítíte celkově vyčerpaní, přesto všechno se ke cvičení odhodlejte. Bez cvičení to totiž nepůjde. Ano, stravování je osmdesát procent úspěchu, ale dalšími dvěma pilíři efektivního hubnutí je dodržování pitného režimu a pravidelné cvičení. 

Mimochodem, pravidelné cvičení s sebou nese i řadu dalších zdravotních benefitů. Není to tedy jenom způsob, jak efektivně zhubnout, ale navíc se tím dobře protáhnete, podpoříte svou imunitu a mnoho dalšího. 

Nezapomínejte, cvičením dáváte tělu důvod k tomu, aby si udrželo nashromážděnou svalovou hmotu. 

Bez kvalitního spánku to nepůjde

Pokud bychom měli sestavit žebříček nejdůležitějších věcí, které jsou zapotřebí i pro hubnutí po čtyřicítce, začneme stravováním, poté pohybem, pokračovat budeme dostatečným pitným režimem a na čtvrté místo posadíme dostatek spánku.

Bylo prokázáno, že dobrý noční spánek nejen, že snižuje stres, ale také se zamezuje zbytečnému zvyšování zásob tuku na břiše. A právě bříško patří k nejproblematičtějším partiím, s nimiž se žena doslova pere.

Pokud se vám nedaří kvalitně zaspat, můžete vsadit na sílu bylinek. Spánek navozuje meduňka nebo kozlík lékařský. Nezapomínejte ani na dodržování jednoho pravidla, a sice musíte mít ve své ložnici maximální tmu a také ticho. Zastřete si okna a používejte špunty do uší. 

A co dalšího může pomoct k nastolení kvalitního spánku? Přestaňte pít kávu během odpoledne, také se nevystavujte modrému světlu před spaním, které ponechává mozek v pohotovosti.

Stres nemá v životě místo

A k tomu všemu se snažte vyhnat stres ze svého života. Nejen, že tento stav zabraňuje hubnutí, ale také vlivem stresu přibývají vrásky na čele, navíc si tím zakládáte na kupu zdravotních problémů. Snažte se proto osvojit si techniky, které vedou ke snižování stresu. Pomůžete si ve vícero směrech.

Foto: Unsplash.com