Jak i jinak, než k přípravě kávy, využít filtry

Nemluvíme teď o kapslových kávovarech. V nich příliš mnoho filtrů nenajdete. Řeč je o starých strojích na espresso, do kterých se vkládají papírové filtry ve tvaru kornoutu. To jsou ty, které hledáme. Jejich využití je totiž velmi široké a neomezuje se jen na přípravu kávy. Nemusíte teď dělat žádná drastická opatření typu výměny svého moderního kávovaru za starý pressovač, stačí si jen pořídit pár papírových filtrů. Beztak jsou za pár korun.

Absorbují mastnotu

Kávové filtry jsou velmi savé a sají všechno. Tato jejich vlastnost je nadmíru užitečná třeba při odstraňování mastnoty z různých povrchů. Na rozdíl od papírových utěrek nezanechávají žádné stopy žmolků, takže je lze použít i na nečekaných místech. Třeba pokud jste na pánev omylem vylili víc oleje, než byste rádi a potřebovali byste nějaký odebrat. Stačí protáhnout pánví jeden papírový filtr a přebytečného tuku se zbavíte. Stejně můžete odsát tuk po smažení třeba i z řízků nebo smaženého sýra. Už žádný přilepený papír na strouhance!

Odstraňuje lak na nehty

Odlakovač nenahradí, to ne. Ale je vhodným nosičem, na který ten odlakovač nalijete. Vatové tamponky či papírové kapesníky při odlakování často zanechávají kousky vláken na povrchu nehtu. To se vám s papírovým filtrem nestane.

Čistí a leští okna

Stále se bavíme o stejné vlastnosti. Umí dobře nasáknout vlhkost a přitom se nerozpadají. Proto jsou papírové filtry na kávu vhodné i pro čištění oken a vůbec všech lesklých povrchů, které byste rádi zanechali beze šmouh a zbytků vláken. Proto po umytí oken namísto normální utěrky použijte k jejich osušení a vyleštění papírový filtr. Uvidíte ten rozdíl!

Leští boty

Opět totéž jako v případě oken. Pokud chcete přeleštit své zašlé kožené lakýrky, použijte k tomu papírový filtr. Bez námahy vrátíte obuvi ztracený lesk a nezanecháte na jejím povrchu ani náznak šmouhy nebo papírového žmolku. Stejným způsobem to funguje i pro interiér a palubní desku vašeho automobilu, případně i s koženou sedací soupravou. Stačí na filtr nanést trochu olivového oleje a povrch přeleštit. Bude krásnější než nový.

Filtrování čehokoliv

Ze své podstaty jsou filtry stvořené k filtrování. Ať už kávy či čehokoliv jiného. Pokud tedy potřebujete přefiltrovat třeba ovocný džus od dužniny nebo bylinnou tinkturu od pevných částí rostlin, kávové filtry jsou přesně to, co ke své práci potřebujete. Nerozmáčí se, nerozpadnou a jsou čisté a přírodní a za pár korun. Lepší variantu byste hledali jen stěží.

Obrázky: Pixabay