Záchvat paniky může čas od času přepadnout každého z nás a setkáváme se s ním i u druhých lidí. Člověk, který propadne záchvatu paniky se potýká hned s celou řadou negativních pocitů. Zejména pak muka, která člověk zažívá se táhnou pomalu a každá minutka mu připadá jako celá věčnost. Záchvat paniky přichází z ničeho nic, při běžných činnostech a bez ohlášení. Četnost a síla záchvatů paniky je velmi individuální. Pokud znáte někoho, kdo trpí záchvaty paniky, můžete udělat plno věcí, kterými druhé osobě pomůžete.
Zůstaňte v klidu
Je jasné, že Vás takový vztah druhého člověka velmi znepokojuje, možná až děsí. Nenechte se tím rozhodit. Nejdůležitější, co musíte udělat, je zůstat v klidu. Není to úplně lehký úkol, ale jinak to nepůjde. Záchvaty paniky obvykle netrvají nijak dlouho. Ty nejsilnější a nejdelší záchvaty paniky trvají 5 až 10 minut. I když se o osobu, která zrovna prodělává záchvat paniky, bojíte, velmi důležité je zůstat v klidu a mluvit na ní klidným hlasem.
Snažte se
- Připomenout mu, že záchvat paniky bude brzy u konce
- Říct mu, že je v bezpečí
- Zeptat se, jak mu můžete pomoci
Všechny tyto body jsou stejně důležité. Každý člověk má své vlastní metody a způsoby, jakými se naučil záchvat paniky zvládat. Proto je velmi důležité zeptat se osoby prodělávající takový záchvat, co mu nejvíce pomůže. On sám ví, co mu nejvíce pomůže a Vy se toho držte. Během záchvatu pro něj však může být velmi obtížné Vím odpovědět.
Začátek záchvatu paniky
Záchvat paniky obvykle začíná tachykardií, studenou kůží, pocitem slabosti, dušností, pocitem závratě, strachem ze smrti a dalšími. My si nyní všechny tyto příznaky rozebereme níže, abyste dokázali blížící se záchvat rozpoznat a mohli se připravit na to, že bude nutné adekvátně reagovat na blížící se záchvat paniky.
Při intenzivním stresu se aktivuje nervový systém, což vede ke zvýšení srdeční frekvence a může být patrná blížící se tachykardie. Během záchvatu paniky krev klesá a proudí do svalů, které jsou důležité pro boj s panikou. To může způsobit studenou a bledou pokožku, zejména na rukou a nohou. Skutečnost, že v končetinách je méně krve, může způsobit, že se budete cítit slabí. Dýchání je stále rychlejší, protože Vaše tělo se snaží dostat více kyslíku do svalů, aby mohly bojovat s panickým záchvatem. Dýchání se často může stát asymetrické a máte pocit utonutí a dušnosti. Což lze na druhé osobě velmi snadno pozorovat.
Záchvaty paniky mohou vést k závratím a pocitu, že jsou ve stavu snů. Je to proto, že do mozku v té době proniklo méně kyslíku, který byl tělem převeden do svalů. Během záchvatu paniky se zpomalí celý trávicí systém, protože se téměř veškerá energie přenáší do svalů. To může způsobit nevolnost a těžké rozrušení břicha. Nevyvážené dýchání může také vést k nepohodlí a tlaku na hrudi, a proto si mnoho lidí, kteří zažívají záchvaty paniky, myslí, že prodělávají infarkt. Během záchvatu paniky dochází k různým fyzickým vjemům. Tyto pocity mohou být děsivé a strach z těchto fyzických příznaků často vede lidi k přesvědčení, že zemřou.
Včas si uvědomte situaci
Čím dříve si uvědomíte, co se děje, tím dříve můžete pomoci. Uvolňující, známý hlas některým lidem pomáhá, ale snažte se vyhnout se opakování stejných věcí, například „neboj se“, raději se jich zeptejte, zda jsou v pořádku znovu a znovu. Vyhněte se nutkání, dávat rady o tom, co má dělat. Ne každá léčebná technika funguje a pomůže každému. Hluboké dýchání a další relaxační techniky mohou být prospěšné, ale při pravidelném cvičení často pomáhají více. Pokud se tyto techniky používají pouze v okamžicích paniky, mají často opačný účinek. Můžete ale zkusit navrhnout, aby se zhluboka nadechl a vydechl. To může být prospěšnější a účinnější než relaxační dechové cvičení.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicinenet.com