Mrtvice je druhou hlavní příčinou smrti. Nastává v důsledku nedostatečného přívodu krve do mozku. Tím dojde k nedostatečnému okysličování mozku. Mrtvice se s 6 miliony úmrtí ročně řadí mezi hlavní příčiny úmrtí na celém světe. Jak poznat, že se mrtvice blíží?
Cévní mozková příhoda se může stát kdykoliv a komukoliv
V závislosti na konkrétním případě můžete hovořit o ischemické nebo hemoragické mrtvici. První druh mrtvice postihuje až 80 % případů a je způsobený tvorbou krevní sraženiny, která pochází z jiného orgány. Druhému patří 20 % případ a může za něj krvácení po prasknutí aneuryzmatu, vysokém krevním tlaku nebo mozkovém nádoru.
Existujte také přechodný ischemický záchvat, kterému předchází vytvořená krevní sraženina. Je sice méně závažný než obě první varianty, ale i tak by se neměl brát na lehkou váhu. I tady je riziko mozkové příhody do 24 hodin vysoké. Lidé, kteří už mrtvici prodělali, mají 30-43 % riziko další cévní příhody. Jeden z deseti lidí většinou nemá žádné následky, ale ti ostatní mohou mít vážnější zranění.
Mezi první příznaky mrtvice patří rozmazané vidění nebo ztráta zraku. U 44 % lidí, kteří ji prodělali, ztratilo zrak ještě před tím, než k příhodě došlo. Dalším jsou závratě, které trápí hlavně ženy mladší 45 let. Pro ty, kteří na závratě trpí, je nutné rychle zavolat lékaře.
Někteří lidé mohou mít problémy s řečí nebo rovnováhou
Lidé, kteří pociťují příznaky mrtvice, mohou mít problémy s řečí a také ztrácejí pojem o čase. Hodně často zmatkují a mají potíže se vyjádřit. Mohou také ztratit rovnováhu, pokud tedy ucítíte slabost a podlamují se vám nohy, může se jednat o mozkovou příhodu. Můžete si provést jednoduchý test – zvedněte ruce s dlaněmi nahoru a držte je po dobu 10 sekund. Pokud ruka spadne, znamená to, že máte oslabené svaly.
Bolest samotná sice není příznakem cévní mozkové příhody, ale může k ní dojít na jedné straně obličeje. Nesnesitelnou se může stát bolest hlavy, která je u mrtvice běžná. Trápí ale hlavně ženy. Lidé mohou také častěji pociťovat únavu, dezorientaci nebo zmatenost – opět jsou na tom hůře ženy.
Ženy může trápit také přetrvávající škytavka
Je to příznak, který postihuje hlavně ženy. Cévní mozková příhoda napadá dýchací centrum v mozku a může vzniknout přetrvávající škytavka. Dalším příznakem je dušnost a třes. Je to známka arytmie způsobené nedostatkem kyslíku. Pokud na sobě pozorujete jeden nebo více z těchto příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Blížící se mozkovou mrtvici není radno podceňovat, mohli by vám zůstat trvalé následky.
Pokud jste mrtvici prodělali, jen nutné začít co nejdříve s rehabilitací. Tento postup přináší dobré výsledky a vyhnou se vám vážné doživotní následky. Některé rodiny využívají služeb mobilním rehabilitačních sester, které jezdí ke klientům domů. Nejedná se ale o plnohodnotnou rehabilitaci. Mozková příhoda může změnit osobnost daného člověka. Dříve mohl být aktivním jedincem, po mrtvici ale už odmítá cvičení i lidi kolem sebe. U léčby je velmi důležitá psychická pohoda, proto s pacientem udržujte osobní kontakt a komunikujte s ním.
Nejlepším způsobem, jak mrtvici předejít, je zdravě se stravovat, přestat konzumovat alkohol a kouřit, a zařadit sport a cvičení. Naučte se ovládat stresové situace a udržujte si takovou váhu, která je pro vás optimální.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com