Jak se zbavit chuti na sladké? Dejte na deset osvědčených tipů od dietologa

Lidské receptory chuti si často dopřávají sladké, není tedy divu, že může být velice těžké odolat všem těm dobrotám v podobě čokolády a zákusků. Se vším se dá ale bojovat, jen je důležité znát ty správné zbraně, které nám pomohu tuto nelehkou bitvu vyhrát.

Sladké pokušení

Sladkosti jsou skutečným pokušením pro spoustu lidí. Bohužel, jak jistě všichni víme, takové jídlo není pro naše zdraví ani postavu dobré, spíše naopak. Pro některé z nás může být skutečně obtížné sladkostem odolat, zvláště když jsou receptory chuti nastavené tak, že si pamatují sladkou chuť a vyžadují ji znovu a znovu. V tomto případě se nejedná ani tak o sílu vůle, ale spíše o psychologie. Sladké pokrmy se stávají drogou a zdá se až nemožné se jich vzdát nebo je výrazně omezit. My pro vás ovšem máme několik cenný rad, jak se chuti na sladké zbavit.

Nenechte si ujít snídani

Pokud vynecháte snídani, riskujete, že budete během dne jíst mnohem více jídla, než ve skutečnosti potřebujete. Je to proto, že tělo ráno nedostalo správné množství vitamínů a živin, aby se připravilo na celý den. Proto se snadněji uchýlíte k rychlým občerstvením, dortům, čokoládovým tyčinkám a tak podobně.

Užívejte probiotika

Probiotika by měla být součástí stravy každého člověka, protože zlepšují střevní mikroflóru a funkci celého trávicího systému. Tyto živé bakterie se ve velkém množství nacházejí v jogurtech a kefírech.

Konzumuje méně kofeinu

Pokud chcete snížit množství cukru, je lepší přestat pít kávu. Faktem je, že kofein způsobuje náhlý skok inzulínu v krvi. Pokud jste si k ranní kávě dopřáli něco sladkého, za hodinu budete chtít opět.

Zdravé alternativy cukru

Samozřejmě je nemožné cukr z našeho života zcela vyloučit, proto je ale dobré pokusit se najít vhodné alternativy. Nahraďte jej například medem, ovocným pyré, bobulemi nebo sušeným ovocem.

Změňte jídelníček

Silná chuť na sladké může být způsobena nevyváženou stravou. Nedostatek bílkovin, tuků, sacharidů nebo vlákniny může být neustálou připomínkou čokolády a sladkostí. Zahrňte do svého jídelníčku více masa, ryb, celozrnných výrobků, syrové zeleniny, ořechů a dalších zdravých potravin.

Pijte hodně vody

Koordinovaný pitný režim normalizuje funkci trávicího systému. Nezapomeňte splnit denní příjem pro dospělého člověka 1,5 – 2 litry čisté pitné vody. Pokud bude vaše tělo dehydratované, dojde k narušení stravovacích návyků, které mohou vést k nekontrolovatelné chuti na sladké.

Potraviny s obsahem chromu

Chrom pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Najdete jej v brokolici, žampionech, celozrnných a krupičných výrobcích, hroznech a chřestu.

Jezte mastné

Samozřejmě máme na mysli jen zdravé tuky. Vyskytují se v rybách, ořechách, olivovém oleji, avokádu a vejcích. Pomohou vám zbavit se špatného cholesterolu, zlepšit kardiovaskulární zdraví a kontrolovat chuť k jídlu. Je to především z toho důvodu, že udrží tělo nasycené po dlouhou dobu.

Více se hýbejte

Pohyb je život. Máte chuť na čokoládu, místo ní si udělejte několik dřepů. Pokud chuť na sladké nezmizí, dopřejte si jen malý kousek, poté se ale věnujte nějaké fyzické aktivitě.

Motivujte se

Než sáhnete po bonbónu nebo sušence, zastavte se a přemýšlejte, zdali to opravdu chcete. Náhle si uvědomíte, že bez spousty sladkostí dokážete úplně v klidu žít.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com