Člověk by si řekl, když se mu chce kýchat, tak si prostě kýchne. Ale ono to není tak jednoduché, jak se může zdát. Jistě jste už zažili pocit, kdy si potřebujete kýchnout a ono to zrovna nejde. Lechtá vás v nose, slzí oči, každou chvílí očekáváte úlevu v podobě kýchnutí, ale najednou nic. Jaký je důvod a jak si pomoci?
Proč někdy nemůžeme kýchat?
Odborníci tvrdí, že za neschopností si kýchnout může stát několik věcí. Je možné, že vám ve skutečnosti něco uvízlo v nose a vašemu tělu se nedaří dostat to ven. Nebo se může jednat o horší, neurologický problém. Pokud se u vás však tento stav nevyskytuje příliš často a zkrátka si jen občas nedokážete pořádně kýchnout, nemáte se čeho bát. Chcete-li ale proces přece jen urychlit, zkuste následující tipy, jak se přimět ke kýchání.
Podívejte se do jasného světla
Někteří lidé začnou kýchat, když se najednou ocitnou v jasném světle. Říká se tomu fotický kýchací reflex. Světlo totiž stimuluje nervový reflex a nám se chce kýchat. Pokud tedy máte problém s lechtáním v nose a potřebujete si ulevit, podívejte se do přímého slunce nebo do světla.
Přivoňte si k silnému koření
Koření, jako například pepř, skořice nebo kajenský pepř, může vyvolat kýchání. Dráždí nosní nervová zakončení, na což bude většina lidí reagovat kýcháním. Dejte si však pozor, abyste koření skutečně nevdechli, proto by vám mohlo popálit nosní dutinu.
Shutterstock
Lechtání na vnitřní straně nosu
Zatočte papírový kapesník a jemně si ho vložte do nosu, abyste mohli stimulovat vnitřek nosu. Lechtání nervových zakončení nosu u většiny lidí způsobuje kýchání. Nedoporučuje se však cokoli vkládat hlouběji do nosu, i něco tak jemného a měkkého jako je papírový kapesník.
Vytrhněte si chloupky z nosu
Ano, je to trochu kruté, proto si tuto možnost schovejte skutečně až jako poslední. Vytrhávání chloupků z nosu stimuluje část nervového systému, která vysílá pocity bolesti, dotyku a teploty z obličeje do mozku a může také vyvolat kýchání. Uvědomte si však, že to bude „trochu“ bolet. Podobně může fungovat vytrhnutí vousů nebo obočí.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com