Vzhledem k tomu, že koronavirová pandemie stále neutichá, odborníci se shodují, že nošení roušek je možná ještě důležitější než kdy předtím, aby se zabránilo šíření viru. Roušky brání vstupu viru do nosu a plic a chrání nás tak před závažnými infekcemi. Přesto ale, že jsou důležitou ochranou, způsobují nám silné nepohodlí a potíže s dýcháním.
Nepohodlí ovlivňuje způsob nošení roušek
Nepříjemné pocity při nošení roušky bohužel některé z nás ovlivňují natolik, abychom roušky na veřejnosti nenosili nebo je používali špatně, což znamená, že nás stejně neochrání. Spousta lidí uvádí, že se jim v roušce špatně dýchá, potí se, trpí nevolností a pociťují zrychlenou srdeční frekvenci, i když lékaři opakovaně tvrdí, že roušky nebrání proudu kyslíku. Odkud tedy tyto vedlejší účinky pocházejí a co můžeme dělat, abychom toto nepohodlí zmírnili?
Je to o zvyku
Většina z nás není zvyklá nosit roušku na obličeji a pocit, že ji nyní musíme mít, nás může znepokojovat a vytvářet nepohodlí. Přestože velká část našeho dýchání není vědomá a je řízena naším dýchacím centrem, může být ovlivněna i myslí. Jakmile cítíme nepohodlí, může to, i podvědomě, změnit způsob, jakým dýcháme. Například, když vydechneme a naše brýle se zamlží, je to nepříjemné a vadí nám to, proto při dalším dechu nebudeme plně vydechovat a začneme se mírně dusit.
Břišní dýchání
Podvědomá změna dýchacích vzorců může vést k abnormálnímu dýchání. Buď budeme dýchat příliš rychle nebo naopak příliš pomalu. Jakýkoli z těchto dysfunkčních vzorců může vést k závratím nebo dušnosti, které často zaměňujeme s nedostatkem kyslíku nebo hromaděním oxidu uhličitého uvnitř roušky. Nesoustřeďte se pouze na svou hruď, ale věnujte více pozornosti bránici, svalu mezi břichem a hrudníkem. Břišní dýchání podporuje optimální výměnu kyslíku a oxidu uhličitého a zároveň normalizuje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak. Přestože je dýchání pro nás přirozené, dýchání v roušce chce určitou dovednost, která vyžaduje praxi.
Obrázky: Freepik