Jaká je možnost nakažení koronavirem od domácího mazlíčka. Odborníci uklidňují

Vlastníte domácího mazlíčka a strach ze současné situace vás nutí přemýšlet, zdali je možné, aby zvíře přeneslo koronavirus na člověka? Věřte, že nejste jediní, kdo nad takovou otázkou přemýšlí, pochyb je spousta. A není se co divit. Abychom vám o další starost ulevili, přinášíme odpovědi, zdali je nutné vyhýbat se kontaktu se zvířaty.

Mohu se nakazit COVID-19 od svého domácího mazlíčka?

Koronaviry jsou velkou rodinou virů běžných u zvířat. Je možné, že se lidé občas těmito viry infikují a dále je pak šíří na ostatní osoby. Například SARS-CoV byl spojen s kočkami a MERS-CoV zase s velbloudy. Přesto ale, že v Hongkongu došlo k jednomu případu nakažení psa, neexistuje žádný důkaz, že by pes nebo kočka či jiné domácí zvíře přenášelo COVID-19, který se šíří převážně prostřednictvím kapének produkovaných infikovanou osobou, jež kašle, kýchá nebo mluví.

Obavy jsou tedy v tomto případě zbytečné a naopak se doporučuje sdílet jednu domácnost s domácím zvířetem během období karantény. Brání vzniku sociální izolace, která může mít negativní dopady na zdraví člověka.

Obrázky: Pixabay