Jaký je váš celkový zdravotní stav? Odhalí ho kroky a styl chůze

Odborníci umí ze stylu chůze poznat celkový zdravotní stav. Chůze je přirozená schopnost se pohybovat, proto o ní většina z nás nepřemýšlí. Do doby, než se stane úraz, nebo vlivem jiných zdravotních obtíží začíná být obtížná. Lékaři, a především fyzioterapeuti, se na chůzi lidí proto zaměřují, dokáží z kroků a stylu chůze odhalit zdravotní obtíže.

Kulhání

K tomuto jevu dochází, když je při chůzi zvýhodněna jedna noha oproti druhé, což může znamenat poranění kyčelního kloubu, svalové napětí, potíže s vazy nebo meniskem, případně jiné onemocnění typu artritidy. Postupem doby se stav může zhoršit, protože nerovnováha ovlivňuje ostatní klouby a svaly v těle. Ke kulhání může dojít v pozdějším věku také z důvodu kratší jedné končetiny. Většinou se ale jedná o důsledek bolesti zad, kyčlí, kolen nebo vlivem vysokého nártu nebo důsledkem plochých nohou. Při chronických obtížích je vhodné vyhledat fyzioterapeutickou pomoc.

Přešlapávání

Nejisté kroky s přešlapáváním, kdy lidé nedokáží zvednout nohy dostatečně vysoko a sklouzávají přes sebe, mohou naznačovat závažné onemocnění. Lékaři upozorňují na tento jev u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Kromě pravidelné chůze fyzioterapeuti doporučují cviky pro posílení svalů dolních končetin. Vleže se jedná o cviky se zvedáním chodidel pro posílení svalů lýtek nebo zvedání kolen směrem ke kyčli pro posílení flexorů kyčle. Další cviky doporučí fyzioterapeut během rehabilitačních setkání.

Pomalá chůze

Vlivem věku dochází k oslabení svalstva dolních končetin, proto pomalá chůze bývá symbolická podle doktora Hilaria pro seniory. Důvodem pro pomalejší chůzi mohou být bolesti nebo poranění kloubů, osteoartróza, celkový nedostatek sil a samozřejmě nadváha nebo přímo obezita, kdy je přenos váhy obtížnější, tím spíše při snížené fyzické kondici. Při všech těchto potížích je chůze nebo plavání ideálními možnostmi, jak posílit pohybový aparát a svalstvo, je nutné se jí věnovat každodenně alespoň 10-30 minut. Lidé s nadváhou by k tomu měli dodržovat nízkokalorickou dietu s vyváženým obsahem živin.

Kolébavá chůze

Připomíná chůze tučňáčí krok? Kolébání ze strany na stranu může mít celou řadu příčin, může se jednat o slabost gluteálního svalu nebo důsledek koxartrózy, což je artróza kyčelního kloubu. Dále k tomuto stylu chůze dochází při ochrnutí nebo poranění nervu kyčle, dysplazii kyčle nebo po výměně kyčelního kloubu. Pro nápravu je dobré začít cvičit pro posílení svalstva a odbourání nerovnováhy. Pomáhá klasický cvik, který se učí už děti na základní škole během hodin tělocviku, takzvaný pejsek. Při postoji na všech čtyřech se unožuje do stran, pro posílení svalstva lze použít i rezistenční gumu. Po posílení svalstva gluteus medius a gluteus minimus dochází k vyrovnání chůze.

Strnulá chůze a křeče

Během chůze lze u některých lidí pozorovat strnulost, dokonce dochází k nepříjemným a bolestivým křečím ve svalech, které jsou napjaté. Tento druh chůze způsobuje onemocnění plic nebo tepen, především k tomu dochází při ucpání žil dolních končetin, kdy nohy nejsou dostatečně okysličovány krví. Rizikovým faktorem jsou kardiovaskulární onemocnění, je každopádně na místě vyhledat lékaře a poradit se s ním ohledně možné léčby.

Dušná chůze

Sotva popadáte při chůzi dech, když jdete rychle nebo do kopce? Při vyšší intenzitě fyzické aktivity to není zvláštní, o problém se jedná při menším zatížení, může jít totiž o srdeční nebo plicní onemocnění, především astma, chronickou obstrukční plicní nemoc nebo infekci dýchacích cest. Po kontaktování odborníka může lékař kromě léčby předepsat také plicní rehabilitaci.

Zakopávání

Nemotornost? Nebo hlava plná starostí? Čas od času klopýtne každý, když je na cestě výmol nebo přehlédnutá překážka. Při vyšší četnosti zakopávání se však nejedná o nešikovnost, ale zřejmě o neurologické obtíže, může se jednat o diabetickou neuropatii. Při nediagnostikované cukrovce může docházet k znecitlivění dolních končetin nebo ztrátu senzitivity na teplotu v chodidlech, v každém případě je vhodné kontaktovat lékaře a sdělit mu své obtíže. Během léčby je vhodné kontrolovat hladinu cukru v krvi, doporučuje se změna jídelníčku a samozřejmě cvičení a pravidelné procházky.

Depresivní a loudavá chůze

Už podle kroků je poznat, že dotyčný nemá dobrou náladu? I z chůze je podle psychiatrů možné poznat depresi, držení těla je zhroucené a tempo pomalejší. Lékaři chůzi doporučují jako jeden z pilířů nefarmakologické léčby depresí a úzkostí. Pozitivní dopad chůze a fyzické aktivity na pacienty s depresí byl publikován také v rámci studie z roku 2012 v časopise Mental Health and Physical Activity. Postupem času je krok lehčí a rychlejší, což znamená zlepšení psychického stavu dotyčného pacienta. Nejpřirozenější způsob pohybu však může pomoci od stresové zátěže také zcela zdravým jedincům, dokonce působí preventivně vůči úzkostem a špatné náladě, protože se během chůze do těla vyplavují endorfiny, lidově nazývané jako hormony štěstí.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com