Je bezpečné nahradit cukr stévií? Vědci konečně znají odpověď

Popularita stévie v posledních letech závratně stoupá a jiná sladidla jí obvykle nešlapou ani na paty. Odkud ale tato náhražka klasického cukru pochází, má vedlejší účinky a je bezpečné ji používat?

Tato „přírodní“ náhražka cukru s nulovým obsahem kalorií je ve skutečnosti až 300krát sladší než cukr. Díky tomu se do ní vkládaly velké naděje v tom ohledu, že by konečně mohla pomoci lidem, kteří jsou závislí na cukru a nedokážou se této závislosti nijak zbavit.

Co je stévie?

Tato náhražka cukru je vlastně výtažek z rostliny, která obsahuje steviol glykosidy, jež se používají jako sladidla. V dnešní době bývají stévií doslazovány nápoje, dezerty, žvýkačky, pečivo, cukrovinky, jogurty, ale také se používá při domácím pečení.

Je stévie bezpečná?

Stévie je americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv považována za složku „obecně uznávanou jako bezpečnou“. To se nevztahuje na stéviové listy a surové extrakty ze stévie, které nemají schválení pro použití v potravinářství.. Existovaly určité počáteční obavy, že stévie může na základě studií na zvířatech zvýšit riziko rakoviny nebo narušit funkci reprodukčních orgánů. Ale nyní, po více než 10 letech na trhu, je stévie považována za zcela bezpečnou. Neustále nicméně probíhají testy a výzkumy, které zkoumají její vliv na lidské tělo.

Zkoumání potenciálních přínosů pro zdraví

Kontrola hladiny cukru v krvi je základním kamenem léčby cukrovky a některé potraviny mají v tomto ohledu výraznější účinky než jiné. Stévie nezvyšuje hladinu cukru v krvi a je dobrou a bezpečnou alternativou cukru pro pacienty s cukrovkou. Existují dokonce i důkazy, které naznačují, že stévie může být prospěšná nad rámec toho, co byste očekávali od náhražky cukru. V jedné ze studií se například ukázalo, že stévie stimuluje protein, který je nezbytný pro vnímání chuti a podílí se na uvolňování inzulínu po jídle. Většina odborníků se shoduje v tom, že stévie může být prospěšná pro lidi s cukrovkou, pokud ji užívají s mírou a nekompenzují to tím, že by později zkonzumovali více kalorií. Co se týče vhodného množství, doporučení se pohybují okolo 12mg denně.

Jak chutná stévie?

Chutná jako cukr? Ne zcela. Je jasné, že žádná náhražka cukru nebude mít zcela totožnou chuť jako cukr. Stévie je mnohonásobně sladší než cukr, takže ji často mísíme s jiným nosným činidlem jako je například erythritol nebo dextróza, což jí dodává konzistenci a hmotu podobnou cukru a je možné ji pak snadněji používat třeba při přípravě dezertů nebo slazení nápojů. I proto ale může být stévie někdy spouštěčem zažívacích problémů. Jsou to však právě tyto různé příměsi, které jsou za problémy odpovědné, nikoliv samotná stévie. Některé nosné látky mohou způsobit průjem nebo nevolnosti. Určitě si proto přečtěte štítky, abyste věděli přesně, co se ve vaší náhražce cukru nachází.

Výhody a nevýhody stévie

Můžeme tedy v podstatě konstatovat, že sladidlo je bezpečné, ale za zmínku určitě stojí to, že její použití nikdy nebylo schváleno pro dětskou výživu a nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám.

Mezi jasné výhody tohoto sladidla patří:

  • Nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • Neobsahuje sacharózu ani glukózu, proto je vhodná pro diabetiky
  • Hodí se jako náhražka za syntetická sladidla

Výzkumy dále ukazují, že stévie má také silné antibakteriální účinky a chrání naši ústní dutinu i dásně před záněty a zubním kazem. Někdy proto bývá stévie využívána i do zubních past a ústních vod. Dále je prokázané, že zlepšuje soustředění, podporuje růst svalové hmoty, urychluje metabolismus a může pomoci regulovat vysoký krevní tlak. Také je známá jako výborný antioxidant pro vlasy, nehty a pleť. Navíc reguluje chuť kuřáků na cigaretu a někteří tvrdí, že vás i dokáže zbavit závislosti na nikotinu.

Domácí pěstování

Rostlina skvěle prospívá na stinných, závětrných záhonech s dobře propustnou půdou. Je nutné dopřávat jí vydatnou zálivku a nikdy ji nenechat skutečně vyschnout. Na podzim se musí vyrýt ze země a řádně zazimovat v nádobě, protože při 10 °C shazuje lístky a při 5 °C uhyne. Na jaře, jakmile začnou rašit první pupeny a nehrozí přízemní mrazíky, je možné ji opět přesadit ven do zeminy.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com