Psychologové potvrzují: Výprask může být pro děti škodlivý. Naučte se s nimi komunikovat účinnějšími způsoby

Přes všechna varování odborníků o důsledcích výprasku, zůstává tato praxe u některých rodičů běžnou. Otázka, zda naplácat svému nezbednému dítku či nikoli, vyvolává v naší společnosti spoustu debat. Ale bez ohledu na to, jaké argumenty někteří předložili, aby ospravedlnili skutečnost, že svému dítěti dali na zadek, studie nadále tvrdí, že tělesné tresty vedou k dlouhodobému poškození.

Výprask: Užitečný nebo škodlivý?

Vědci zjistili, že děti, které dostávají občas výprask, budou s největší pravděpodobností s uplynutím času propadat asociálnímu chováni, agresi i kognitivním obtížím. Výprask se v podstatě používá pro okamžitý výsledek, což je napravení svého dítěte a ukončení zlobivého chování. Ovšem jak se zdá, tento nástroj je nejméně efektivní ve srovnání s jinými způsoby komunikace. V mnoha případech dále zhoršuje chování dítěte, tudíž lze tvrdit, že tato forma disciplíny je ve skutečnosti škodlivá.

Snažte se zůstat v klidu

Jakmile vás vaše dítě naštve svým chováním, i přesto, že je to těžké, snažte se zůstat v klidu, hluboce se nadechněte a převezměte kontrolu. Budete se cítit mnohem lépe a snáze situaci zvládnete.

Buďte konkrétní

Děti se lépe učí, když jsou dospělí co nejvíce přesní. Přestaňte řvát, neříkejte, co nechcete, aby dělaly. Místo toho určete jasné, přímé pokyny a ukažte jim, jak na to.

Učte své děti

Děti se rychle učí, takže místo toho, abyste ztratili nervy, mějte je pod kontrolou a naučte se, jak se v určité situaci zachovat.

Odstraňte problém

Pokud vás vaše dítě odmítá poslouchat, například si nechce uklidit své hračky, vezměte mu je. Díky tomu pochopí, že pokud vás odmítne poslouchat, přijdou následky.

Jděte příkladem

Nemůžete dítěti říct, aby něco nedělalo, a pak se otočit a udělat to. Děti se nejlépe učí pozorováním, musíte jim všechno ukázat.

Říkejte ne

Nebojte se říct svému dítěti NE, když se nechová dobře. Možná budete mít pocit, že slovo NE často opakujete, ale jeho nasloucháním si dítě spojí s proviněním.

Vytrvejte

Jste rodičem, jehož odpovědností je výchova jeho dětí, proto se nesmíte nikdy vzdát, vaším mottem je nyní vytrvalost.

Buďte důslední

Nikdy se děti nic nenaučí, dokud jim budete dovolovat občas pravidla porušovat. Nic nebudou brát vážně. Pravidla jsou prostě trvalá.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Theconversation.com , Santeplusmag.com