Obličejové roušky se staly běžnou součástí našich každodenních životů poté, co se po světě nekontrolovatelně rozšířila pandemie zrádného čínského koronaviru SARS-CoV-2, který vyvolává onemocnění pojmenované COVID-19. S nehynoucí důvěrou vkládáme naději do kousků látky, který by nás měl před nákazou ochránit. Ne všechny roušky jsou ale tak účinné, jak by měly být. Naštěstí je ale možné jejich účinnost zkontrolovat jediným prostým testem, k jehož provedení nepotřebujete nic víc, než baterku anebo svíčku.
Světelný test odhalí účinnost masky
Vědci z katedry ošetřovatelství na státní univerzitě v Londrině v Portugalsku vyvinuli jednoduchý test, kterým je možné zjistit, zda má obličejová rouška, kterou používáte, reálnou schopnost ochránit vás před průnikem koronaviru do vašich dýchacích cest, anebo naopak od vás do vašeho okolí.
Podle tamějších odborníků existují dva nekomplikované způsoby, jak účinnost roušky odhalit. Dokonce natočili i instruktážní video, na kterém podrobně ukazují, jakým způsobem test světlem provést, abyste získali o vlastnostech vaší roušky relevantní výsledky.
Proniká světlo látkou? Pak rouška nefunguje
První test spočívá v nasměrování ruční svítilny proti masce. Pakliže je z druhé strany možné zahlédnout paprsky světla, je vaše maska neúčinná.
Druhý test se provádí tak, že zapálíte svíčku a nasadíte si roušku. Přiblížíte se zhruba na 15 centimetrů k plamínku a pokusíte se svíčku sfouknout. Pokud se vám to podaří a svíčka zhasne, není rouška dostatečně účinná, aby chránila před průchodem viru. Pokud je naopak vyrobená tak, jak má, sfouknout svíčku se vám v ní nepodaří.
Nové směrnice WHO doporučují, aby roušky na ochranu před COVID-19 byly vyrobené ze tří vrstev, přičemž ta svrchní má být nepromokavá, ta spodní v kontaktu s ústy naopak savá a měkká a uprostřed má být hustá tkanina sloužící jako filtr.
Obrázky: Pixabay