Doma máme spoustu baterií, které jsme buďto vyndali z drobných spotřebičů, anebo zůstaly po rozbalení většího balení a rozutekly se po skříňkách. Když je pak najednou potřebujeme, protože se vybily baterie v dálkovém ovládání k televizi nebo v nástěnných hodinách, zoufale bloumáme po bytě a hledáme, které baterie bychom mohli použít jako náhradu. Nojo, ale které jsou ty nové a které jsme chtěli vyhodit, ale dosud jsme se k tomu nedostali? Poradíme vám velmi jednoduchý trik, díky kterému snadno a spolehlivě zjistíte, které baterie jsou nabité a které vybité. A dokonce můžete zjistit i míru jejich nabití! Není to skvělé?
Jak zjistit, zda jsou baterie nabité či ne
Pakliže jste našli několik různých baterií a přemýšlíte, zda je možné je do spotřebiče použít, pak vyzkoušejte následující způsob.
Uchopte baterii mezi prsty tak, že mínusový pól bude směřovat dolů, zvedněte ji zhruba deset až patnáct centimetrů nad nějaký tvrdý povrch, jako je pevný stůl či dlážděná podlaha, a upusťte ji dolů. (pozor, na stole nesmí být látkový ubrus, ten by náraz utlumil a pak by to nefungovalo).
Pakliže se baterie od povrchu odrazí a odskočí, pak je vybitá – a pokud nadskočí několik centimetrů vysoko, vybitější už být nemůže. Čím více vyskočí anebo se vícekrát odrazí, tím více je baterie vybitá. Pakliže naopak po dopadu naopak neposkočí vůbec, anebo jenom lehce a zůstane stát nebo se převrátí na bok, pak je plně nabitá a můžete s ní bez obav svůj spotřebič oživit.
Může za to fyzika
Tento trik funguje jenom u alkalických válcovitých baterií, tedy tužkových a mikrotužkových baterií. Výše popsaná reakce je způsobena různým množstvím přítomného elektrolytu, který se v poloprázdné baterii přelévá a tělo baterky porazí. Když je naopak plná, nemá se kam přelévat a váha elektrolytu ji táhne neomylně k zemi.
Pozor, tento trik nefunguje v případě opakovaně nabíjecích baterií, ty jsou totiž založené na jiném principu.
Obrázky: Pixabay