K hubnutí není nutné běhat. Podle studií vede chůze za určitých pravidel k většímu úbytku hmotnosti

Podle švédské sportovní trenérky Fayi Nilssonové a londýnské fitness blogerky by chůze mohla vést k většímu úbytku hmotnosti než běh. Magazín The Sun se jí zeptal, proč je tato aktivita efektivnější a vhodnější pro všechny. Většina lidí si stále myslí, že běh je mnohem lepší na hubnutí, ale ukazuje se, že tomu tak vůbec není.

Chůze jako terapie

Nadšenci do běhání stále vychvalují koktejl hormonů štěstí, které se produkují při cvičení, chůze také poskytuje obrovské množství zdravotních výhod. Tato fyzická aktivita je stejně dobrý způsob, jak spalovat tuky do hloubky a nejen to. Rychlá 30minutová procházka je také přirozeným pomocníkem pro zdraví srdce, jak vysvětluje Francouzská kardiologická federace. Máte-li potíže s mentálními nemocemi nebo poruchami, může vám také pomoci.

Chůze je skvělý způsob, jak bojovat proti stresu a úzkosti, protože produkuje (stejně jako běh) endorfiny a dopamin. Podle psychiatra a adiktologa Michela Joyeux může šest minut svižné chůze denně (asi 653 metrů) zvýšit naše endorfiny až o 30 % a snížit negativní emoce, zejména kortizol (stresový hormon). To jsou dost přesvědčivé argumenty pro krátkou procházku kolem ulice nebo pár bloků.

Velké srdeční výhody pro chodce

Studie provedená národní laboratoří Lawrence Berkeleyho v Kalifornii naznačuje, že rychlá chůze je při snižování rizika srdečních onemocnění účinnější než běh. Na základě údajů ze dvou studií s populací 33 060 běžců a 15 045 chodců ukazuje, že ti, kteří pravidelně chodili, měli lepší srdeční přínosy než ti, kteří běhali. A z dobrého důvodu měl první výsledek ze snížení rizika o 9,3 %, zatímco ostatní se zlepšili pouze o 4,5 %.

Podle Dr. Paula T. Williamse, hlavního autora této studie, může být chůze pro některé lidi udržitelnější než běh. Na druhou stranu ti, kteří se rozhodnout běhat, dosáhnou dvakrát tolik pohybu. Je to pravděpodobně proto, že zvládnou za hodinu dvakrát tolik. Argumenty jsou proto platné pro tyto dva postupy, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Běhání tedy může být také výhodné, ale pouze v případě skutečné pravidelnosti.

Chůze spaluje více tuku

Faya Nillsson, sportovní odbornice známá pro svůj blog Fitness On Toast, je silnou zastánkyní chůze a dokonce tvrdí, že chůze je pro hubnutí lepší. Sportovkyně doporučuje chodit zejména před snídaní, pokud chcete lepší výsledky. Pokud máte málo času, zapojte rychlou chůzi, kdykoli je to možné. Kdekoli a kdykoli, ale nejlepší čas je před snídaní po dobu 60 minut.

Vysvětluje, že v této době jsou naše zásoby glykogenu nižší a že tělo bude malé množství těchto látek rychleji spalovat nahromaděný tuk. Při chůzi máte také příležitost uvažovat o krásné krajině. Bez váhání byste proto měli začlenit tento sport do vašeho každodenního života. Aby se vám podobný trénink vyplatil, měli byste chodit tak rychle, abyste cítili trochu dech a potili se.

Zhubnete spíš během nebo chůzí?

Pro doktora Paula D. Thompsona, vedoucího kardiologie v Hartfordské nemocnici, závisí odpověď hlavně na cílech, které si stanovíte. Hlavním rozdílem je ve skutečnosti počet spálených kalorií za minutu cvičení, a nikoli celková vzdálenost. Dodává, že i když je doba chůze dostatečně dlouhá, abyste spálili stejně počet kalorií jako při běhu, musí to být dobrá sportovní aktivita, u které se zapotíte.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Santeplusmag.com