Konspirační teorie o očkování. Sedm nejrozšířenějších mýtů o vakcíně proti koronaviru

Pandemie už nás neobtěžuje jen pár měsíců, ale dokonce více než rok. Vědci se od začátku snaží přijít na způsob, jak virus zastavit a tentokrát to vypadá, že se jim to možná skutečně podaří. Vakcína, která koluje světem, se pomalu a jistě stává důvěryhodnou a lidé se rozhodují pro očkování. Jaké jsou nejčastější mýty, které můžete zaslechnout?

Vývoj byl příliš rychlý. Jsou vakcíny i přes to bezpečné?

Použité vakcíny proti koronavirům prošly po počátečních testech na zvířatech přísnými a náročnými klinickými studiemi zahrnujícími tisíce dobrovolníků. Farmaceutické společnosti, které je vyráběly, prokázaly, že neobcházely požadované postupy.

Upravuje vakcína naše DNA?

Vakcíny Pfizer / BioNTech i Moderna jsou založeny na technologii messenger RNA (mRNA).

To znamená, že mRNA nemůže žádným způsobem ovlivnit nebo interagovat s naší DNA. Naopak, vakcíny mRNA Covid-19 pracují s přirozenou obranyschopností těla, aby bezpečně vytvořily imunitu proti chorobám.

Ovlivňují plodnost?

Některé ženy se obávají, že by vakcína proti koronaviru mohla poškodit jejich plodnost. Tyto obavy vyvolala vlna falešných zpráv o tomto problému na internetu. Lékaři ale takové tvrzení vyvracují.

Nebezpečí pro těhotné ženy?

Z dostupných studií na zvířatech nevyplývají žádné obavy ohledně bezpečnosti vakcíny Moderna pro těhotné ženy, před těhotenstvím nebo během těhotenství. Podle WHO plánují příslušné studie u těhotných lidí obě farmaceutické společnosti.

Ti, kteří byli očkováni, nemusí nosit masku

když byl někdo očkován proti koronaviru, může virus přenést na někoho jiného. Dosud nevíme, jak vakcíny ovlivňují přenos. Proto se lidem doporučuje dodržovat pokyny pro sociální distancování, nosit masky a mýt si ruce, aby se zabránilo možnému přenosu viru.

Každý, kdo již měl koronavirus, nemusí být očkován

Zatímco předchozí infekce koronaviry může jednotlivcům poskytnout protilátky proti infekci, odborníci si stále nejsou jisti, jak dlouho tato ochrana vydrží.

Předběžné výsledky studie tisíců zdravotnických pracovníků ve Velké Británii zjistily, že lidé infikovaní nemocí Covid-19 měli větší šanci získat silnější formu imunity po dobu nejméně pěti měsíců. Data však také ukázala, že malý počet lidí s protilátkami může být stále schopen přenášet a přenášet virus.

Vakcína může přenášet virus

Vakcíny Pfizer-BioNTech i Moderna neobsahují živý virus. Na druhé straně je účinná látka ve vakcíně AstraZeneca produkována modifikovaným adenovirem, který způsobuje nachlazení u šimpanzů. Tento virus byl upraven tak, aby nemohl způsobit infekci.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.com