I když se traduje, že koronavirus u dětí a mladistvých nezpůsobuje žádné příznaky ani zdravotní obtíže, zdá se, že opak je pravdou. U některých mladých pacientů s nemocí Covid-19 se objevují závažné zánětlivé procesy, které zřejmě způsobuje infekce virem SARS-CoV-2. Tyto záněty pak mohou postihnout dýchací, kardiovaskulární i gastrointestinální systémy.
Děti nejsou před koronavirem v bezpečí
Mladí lidé do dvaceti let věku představují infekcí koronavirem nejméně postiženou část populace. To ale neznamená, že jsou nákazou v bezpečí a onemocnět nemohou. Mezi celkovým počtem pacientů s pozitivně diagnostikovaným onemocněním COVID-19 se objevuje něco mezi 0,5 až 3,5 procenty případů onemocnění právě v této skupině. A ne vždy všechno probíhá mírně.
Malý počet chlapců a dívek zažívá ve spojitosti s nákazou závažné zdravotní problémy, které jsou důsledkem intenzivní zánětlivé reakce v cévách a v různých tělesných orgánech, zejména pak v dýchacích cestách, kardiovaskulárním systému či v trávicí soustavě. Vzhledem k nízkému počtu takto postižených jedinců však není jednoduché získat uspokojivé odpovědi na otázky ohledně jejich zvláštních zdravotních obtíží.
Na správném posouzení stavu závisí život pacienta
Takto postižení mladí lidé se přitom objevují po celém světě. Výskyt zánětlivých reakcí ve spojitosti s infekcí koronavirem SARS-CoV-2 hlásili lékaři z Velké Británie, Itálie i ze Spojených států Amerických a dalších částí světa. Z jejich zkušenosti vyplývá, že dětský zánětlivý syndrom je často spojen s akutním ohrožením zdraví a potenciálním rizikem smrti pacienta. Podle lékařů se zřejmě jedná o pozdní reakci na virovou infekci. Svými projevy se pak velmi podobá tzv. Kawasakiho chorobě, při které dochází k intenzivní zánětlivé reakci a následnému šoku organismu.
Nemoc je sice snadno léčitelná, ale musí být léčena správně. Vzhledem k tomu, že na potvrzení Kawasakiho choroby neexistuje žádný konkrétní klinický test, může to vést i ke smrti postiženého pacienta. Lékaři jsou tak odkázáni na správné posouzení klinických a laboratorních kritérií, jako je přetrvávající horečka, zánět spojivek, vyrážka, otoky, jazyka a rtů a zarudnutí v oblasti dlaní nebo chodidel.
Obrázky: Freepik