Častá chyba v používání tampónů, kterou při menstruaci dělá téměř každá žena

Za ochranu při menstruaci je nejčastěji volen tampón. Jedná se o skutečně efektivní prevenci před různými nehodami, protože nikde nepřekáží, účinně vstřebává veškerou tekutinu a je dokonce tak pohodlný, že si leckteré ženy nemusí odpustit ani koupání v bazénu. Dokonce mohou i zapomenout, že jej vůbec mají zavedený uvnitř těla. Pokud se tak ale stane a vy si po delší čas tampón nevyměníte, zvyšuje se riziko vzniku určitých infekcí.

Jak dlouho můžete mít tampón zavedený?

Každá krabička tampónů obsahuje i návod na použití. Chápeme, že jej ženy čtou zcela výjimečně, možná vůbec, ale zkuste se podívat, co se tam píše. Kromě obecného popisu se tam totiž dozvíte i to, jak správně tampón používat a především, jaká je doporučená doba pro jeho zavedení. Obecně platí, že byste jej měla nechávat maximálně 4 hodiny, aniž byste jej musela měnit.

Co se stane, zůstane-li tampón zavedený déle?

Většina žen má tendenci na tampón zapomínat nebo dokonce s ním i spát. Gynekologové však s tímto rozhodně nesouhlasí. Tampón by neměl být zavedený déle jak 6 nebo 8 hodin. Největším problémem totiž je, že pokud tampón zůstane delší dobu ve vagině, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku, který, i když je vzácným onemocněním, stále existuje a může zasáhnout jakoukoli ženu.

Modelka Lauren Wesser kvůli syndromu toxického šoku ve svých 24 letech přišla o jednu nohu. To je samozřejmě jeden z velice vzácných případů, takže není potřeba panikařit. Spíše je dobré si uvědomit, že i když se toto onemocnění objevuje zřídka, je důležité dbát na prevenci. Ve chvílích, kdy jste doma nebo na noc, používejte vložky, v případě tampónu myslete na výměnu po každých 4 hodinách.

Obrázky: Freepik