Lékaři varují před novým příznakem koronaviru postihující výhradně muže

Koronavirus nás nepřestává překvapovat. Z původně respiračního onemocnění s příznaky typickými pro chřipku, se začíná stávat onemocnění, jež přináší další nové symptomy, netypické pro takový druh zdravotního problému. Například erekci přetrvávající déle než 4 hodiny, známou jako priapismus, u pacientů ve věku 60 let a více. Což naznačuje, že virus může přímo ovlivnit mnoho orgánů a systémů těla.

Intenzivní zánět

Jedním z nejznepokojivějších problémů onemocnění je jeho schopnost způsobit v těle velice intenzivní zánětlivý jev, u kterého je tvorba krevních sraženin častou komplikací. Změny na zánětlivé úrovni způsobené onemocněním mohou mít několik projevů. Priapismus nastává, když je krev zadržena v penisu a příznakem je erekce trvající déle než 4 hodiny, jež nemá nic společného se sexuální stimulací.

První případ priapismu z Ohia

K prvnímu případu priapismu v důsledku infekce COVID-19 došlo v Ohiu, jedná se o 69letého muže s obezitou, který byl přijat na jednotku intenzivní péče s respiračními příznaky souvisejícími s onemocněním COVID-19. Po 10 dnech léčby mu začaly selhávat plíce a byl přetočen na břicho, což je nouzová technika, která pomáhá vzduchu lépe se distribuovat po celém těle. O 12 hodin později ho lékaři položili zpět na záda a sestry si okamžitě všimly jeho erekce. Po 3 hodinách, kdy lékaři nebyli schopni situaci napravit ani ledovými obklady, byla z mužova penisu vypuštěna krev pomocí jehly. Bylo to jediné řešení, jak se s erekci vypořádat.

Druhý případ priapismu z Paříže

Druhý případ je z června loňského roku. V podobné situaci se ocitl 62letý muž z Versailles na okraji Paříže, který se nakazil koronavirem. I on měl 4 hodinovou erekci. Rovněž bylo nutné vypuštění krve pomocí jehly. Před onemocněním neměl muž ve své anamnéze žádné krevní sraženiny. O 14 dní později byl odpojen z dýchacích přístrojů a nakonec byl z nemocnice propuštěn.

Jakmile byl proveden přehled případů, dospěli odborníci k závěru, že tromboembolické komplikace, které se vyskytnou u 30% závažných případů COVID-19, měly tento vzácný projev.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.com