Lékaři varují před vysedáváním na toaletě s telefonem. Zaděláváte si na vážné problémy

Máte telefon vždy po ruce a nosíte si ho s sebou i na toaletu? To není v dnešní době ojedinělé, telefon je s námi ve škole, práci, obchodě, kině, dokonce i v posteli. Leckdo bez něj nevydrží ani chvilinku a nosí jej i do koupelny nebo na toaletu. Právě na ní tráví mnozí čas čtením zpráv sjížděním sociálních sítích, případně sledováním videí. S tímto zlozvykem je ale dobré přestat, vzhledem ke zvýšenému riziku výskytu bakterií typu salmonela, E.coli nebo Clostridium difficile způsobující nebezpečné nákazy.

Bakterie na veřejných toaletách

Bez telefonu takzvaně ani ránu? Někdo bez něj nevydrží opravdu ani malou chvilku a bere si jej i na toaletu. To však může být podle Dr. Lisy Ackerly, odbornice na hygienu, velmi nebezpečné vzhledem k množství bakterií, které se na toaletách vyskytují, především na veřejných záchodech nebo společně používaných toaletách v kancelářských budovách, obchodních centrech, hotelech nebo restauracích. Především se jedná o bakterie, jako jsou salmonela, E. coli nebo Clostridium difficile. To, že si tedy po vykonání potřeby umyjete řádně ruce, nemusí vůbec stačit pro vyvarování se nákazy.

Bakterie přežijí na površích až několik dní

Bakterie tohoto typu totiž přežijí na površích až několik dní, při delším pobytu nebo položení telefonu na některá místa ve vlhkém a teplém prostředí koupelny nebo toalety dochází ke kontaminaci. Přes ruce, které se dotýkají smartphonu pak dochází k infikování očí nebo ústní dutiny při dotyku s potravinami a jejich konzumaci.

Pozor v koupelně s toaletou

Ke kontaminací bakteriemi může dojít snáze na veřejných toaletách, ale také ve společné koupelně s neoddělenou toaletou. V takovém případě by neměly být věci denní potřeby, jako jsou zubní kartáček, holicí strojek, vatové tyčinky nebo krémy na obličej v blízkosti záchodové mísy, protože při spláchnutí dochází k rozptylu bakterií a kapének vody při nezavřené míse do vzdálenosti dvou metrů, jak upozorňuje Dr. Ackerly.

Telefon na držáku toaletního papíru

Právě bakterie ze vzdálené záchodové mísy je důvod, proč byste si neměli vůbec telefon do koupelny nebo na toaletu brát. Telefon nepatří ani na roli nebo držák toaletního papíru, protože i tam může dojít ke kontaminaci. Před spláchnutím je nutné zavřít víko, až poté spláchnout a řádně si umýt ruce mýdlem. Prostory by se měly také pravidelně dezinfikovat včetně okolních povrchů.

Jaké druhy bakterií jsou na toaletě nejnebezpečnější?

  • Bakterie salmonely způsobují onemocnění trávicího traktu a typicky se šíří kontaminovanou stolicí nebo infikovaným jídlem. Problémem jsou infikovaní jedinci, kteří ještě nemají příznaky nebo je zaměňují za střevní chřipku, tím může dojít k nakažení dalších osob
  • coli je další bakterií, kterou lze onemocnět po kontaktu s infikovanými výkaly lidí nebo zvířat, pro většinu lidí je neškodná, u některých může vést však k anémii, selhání ledvin nebo dokonce způsobit smrt
  • Clostridium difficile je velmi frekventovanou bakterií na záchodě, způsobuje průjem nebo záněty tlustého střeva, nákaza může být životu ohrožující

Obrázky: Freepik, Zdroje: Humannhealth.com, Webmd.com, Webmd.com