Melasa je vlastně odpadní produkt krystalizace cukrové řepy či třtiny při výrobě cukru. Kromě toho, že se používá k výrobě lihu a dalších produktů, je také přínosná pro lidské zdraví. Díky vysokému obsahu železa a vápníku je vhodná pro osoby trpící chudokrevností a v chladném počasí zase poskytuje ochranu před působením různých druhů patogenů. Kromě toho také obsahuje vysoké množství antioxidantů, které samy o sobě podporují imunitní systém a také chrání tělo před působením volných radikálů. Docela užitečný odpad, není-liž pravda!
Není melasa jako melasa
Když se řekne melasa, vůbec to ale nemusí nutně znamenat jen produkt z cukrové řepy, i když u nás je to forma nejběžnější. Ve skutečnosti se jedná o glukózový sirup, respektive kondenzovaná šťáva z jakéhokoliv ovoce. Přesné účinky tohoto koncentrátu proto přirozeně závisejí na tom, ze které plodiny byl vyroben. Jednou z nejhodnotnějších surovin pro jeho výrobu pak je tmavé hroznové víno, které této tekutině propůjčí celou řadu cenných vitaminů, minerálů a také antioxidantů.
V každém případě je však melasa vždy velmi bohatá na sacharidy, přesněji na glukózu a fruktózu, které jsou velmi rychlým a účinným zdrojem energie. Kromě toho obsahuje i vysoký podíl vápníku, draslíku, hořčíku, chrómu, železa a vitaminů skupiny B. Díky tomu je vhodným potravinovým doplňkem pro osoby těžce pracující či sportující, ale také pro děti a těhotné a kojící matky.
Pořádná dávka železa – a to není všechno
Minerály, které jsou v této husté tekutině přítomné, patří mezi ty klíčové pro udržení zdraví lidského organismu. Tak třeba draslík, jehož je v melase opravdu hodně, funguje v těle jako vyrovnávač krevního tlaku a také je důležitou živinou pro zdraví a správnou funkci pokožky. Proto se melasa používá jako doplňkový preparát pro léčbu nejrůznějších kožních ekzémů, lupénky, akné a dalších onemocnění.
Kromě toho jedna lžíce melasy obsahuje až 20 procent doporučené denní dávky železa pro dospělého muže. Dětem pak stačí 1 až 2 kávové lžičky této hutné tekutiny pro udržení optimálního příjmu železa. Pozor by si na ni však měli dát diabetici, kterým by mohlo vysoké množství jednoduchých cukrů v těle nadělat pěknou paseku.
Obrázky: Freepik