Davidovi bylo pouhých šest let, když utrpěl mrtvici. Stalo se tak přímo před jeho matkou během fotbalového zápasu s kamarády. V jedné chvíli běžel po hřišti, vzápětí už ale ležel na zemi, držel se za hlavu a nemohl mluvit. Navíc mu začal ochrnovat obličej. Jeho maminka okamžitě vytušila co se přihodilo a zavolala mu záchrannou službu.
Při rychlé léčbě je šance na úplné zotavení
Ačkoliv se mrtvice u tak malých dětí může jevit jako vzácná, ve skutečnosti je jednou z předních příčin úmrtí dětí od jednoho do devatenácti let. Rozpoznání příznaků a časné ošetření je základem pro úspěšnou léčbu bez následků. Pro symptomy mrtvice se někdy používá akronym FAST (v překladu rychle). Značí:
- Face (obličej; ochrnutí nebo necitlivost na jedné straně tváře)
- Arm (paže, znecitlivění nebo slabost na jedné straně těla)
- Speech (řeč; problémy s mluvením)
- Time (čas; jedině včasným přivoláním lékařské péče lze zamezit poškození mozku)
Pokud jde o děti, častým doprovodným příznakem mrtvice bývá bolest hlavy, zmatenost, problémy se zrakem a ztráta rovnováhy nebo koordinace. Děti bývají také více náchylné k záchvatům. Bolest hlavy se někdy objevuje i u mladých dospělých. S léčbou je nutné začít ihned, ideálně nejdéle čtyři hodiny po propuknutí příznaků.
V Davidově případě přišla pomoc pozdě
V případě malého Davida sice došlo k hospitalizaci v poměrně krátkém čase, doktoři ale nevěřili, že by mohl mít mrtvici, ačkoliv je o tom matka přesvědčovala. Místo toho se zdravotníci soustředili na problémy s hlavou. Rodiče jsou přesvědčení, že kdyby Davida léčili ihned, nedošlo by k tak rozsáhlému poškození mozku v čelním laloku.
Jessica Spear, prezidentka asociace zabývající se mrtvicí u dětí říká, že takový případ není ojedinělý. Rodiče musí být často neoblomní, aby došlo k léčbě skutečné příčiny. Její syn utrpěl mrtvici ještě před narozením. Trvalo dlouhých devatenáct měsíců, než mu byla mrtvice konečně diagnostikovaná. Přitom se projevoval typickými příznaky, jako je favorizování jedné poloviny těla při běžných činnostech. Když ale maminka mluvila s doktory, označili ji za paranoidního rodiče.
Léčí se ředěním krve a operací
Léčba obvykle zahrnuje podávání léků na ředění krve a chirurgický zákrok. Cévní mozková příhoda nastává, když do mozku neputuje dostatečné množství krve. Mrtvice může být buď ischemická, která je způsobená zablokovanou cévou (nejčastěji následkem krevní sraženiny), nebo hemoragická, která je způsobená krvácením do mozku. Léky na ředění krve se používají pouze v případě zablokované cévy.
Freepik
Po několika testech doktoři zjistili, že David utrpěl ischemickou mrtvici. Krevní sraženina zablokovala přívod krve do mozku. Došlo k tomu nejspíš při nárazu během fotbalu, týden před osudným zápasem. Během hry totiž utrpěl náraz do hlavy, ze kterého mu spadly brýle. To způsobilo malé poškození krevní cévy v mozku, ze kterého se utvořila sraženina. Během zápasu, týden poté, se sraženina při běhu utrhla a zasekla se v mozkové tepně.
David se musel znovu učit chodit
Dnes už je Davidovi třináct let. Musel se znovu naučit chodit a mluvit. Stále trpí kognitivními poruchami bez šance na výrazné zlepšení. Navíc má paralyzovanou pravou ruku. Největší oporou jsou mu kromě rodičů a staršího bratra také kamarádi ze školy a v neposlední řadě jeho vlastní odhodlání. Po tom, co si uvědomil, že nejspíš už nikdy nebude hrát fotbal, vydal se na basketbalovou a baseballovou dráhu – a vše zvládá jen s jednou rukou.
Hned po tom, co se vrátil z nemocnice, David prohlásil, že všechno je možné. Od té doby to také několikrát dokázal. Pro své rodiče je symbolem silné vůle, odhodlání a lásky. Je také velkou inspirací pro ostatní. Ačkoliv k němu osud nebyl zrovna laskavý, nevzdává se a snaží se najít způsoby, jak dosáhnout všech svých snů a cílů.
Freepik
K mrtvici dochází i v prenatálním období
Mezi hlavní příčiny mozkových příhod u dětí patří zejména ty vrozené. Velkou roli hrají zánětlivé procesy nebo například ve výjimečných případech prodělání planých neštovic. Procento přežití je u dětí větší než u dospělých, protože jejich mozek se s komplikacemi dokáže lépe vyrovnat. I tak ale mohou utrpět dlouhodobé a často nevratné následky, pokud se jim nedostane brzké lékařské pomoci.
Čerstvě narozené děti mají velké riziko
Ohrožené jsou i děti těsně po narození. V prvním týdnu mají dokonce vyšší riziko mrtvice než dospělý kuřák s diabetem. Důvody jsou různé. Na vině může být vrozená vada, kdy se špatně vyvíjí krevní řečiště. Takové děti se často rodí s nějakým postižením, nejčastěji pohybovým. Příčinou může být i vrozená porucha krevní srážlivosti nebo srdeční vada. Jelikož jsou dětské cévy mnohem menší a křehčí, musí lékaři při léčbě postupovat s nejvyšší opatrností. Bohužel zatím neexistuje prevence a lékaři netuší, proč mrtvice v prenatálním období nebo těsně po narození vzniká.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com