Myslete na své zdraví. Šest potraviny, které pomohou vyčistit játra od toxinů a nečistot

Kouření, alkohol, léky, drogy, zpracované potraviny, konzervační látky, znečištěné životní prostředí – to vše nepříznivě ovlivňuje váš organismus a nadměrně zatěžuje játra. Právě tento orgán je pro život člověka velice důležitý, a tak bychom si jej namísto zatěžování měli více hýčkat. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je očišta jater. Pokud chcete, aby vaše játra dobře fungovala, můžete se zaměřit na konzumaci následujících šesti potravin.

Česnek

Ať chcete nebo ne, česnek je zkrátka superpotravinou. Obsahuje spoustu velmi cenných látek, které jsou prospěšné nejen pro naše zdraví, ale také pro zdraví vašich jater. Tak například selen je minerál, který zvyšuje účinek antioxidantů a pomáhá játrům detoxikovat se. Zásadní látkou je také arginin, což je aminokyselina, která je zodpovědná za uvolnění krevních cév – díky čemuž je nižší krevní tlak v játrech. V neposlední řadě je zapotřebí zmínit i vitamín B6, který má protizánětlivé účinky, a vitamín C, který je prospěšný nejen pro imunitu člověka, ale také pro játra, protože patří mezi silné antioxidanty.

Grapefruit

Toto ovoce má nádhernou barvu, ale také vysoký obsah vitamínu C. Také obsahuje glutation, což je látka, kterou přirozeně produkují také játra. V lidském těle je to velmi důležitá látka, pomáhá hned v několika procesech. Zodpovědná je zejména za stavbu a opravu tkání, produkci chemických látek a bílkovin. Svou roli hraje také ve zdravém imunitním systému člověka. Grapefruit obsahuje více než 70 mg glutathionu, který pomáhá játrům při produkci detoxikačních enzymů.

Avokádo

Avokádo obsahuje glutathion a vitamíny C a E, které působí jako antioxidanty. Vitamín E a K chrání játra před záněty. Zdravé tuky, které avokádo obsahuje, snižují hladinu špatného cholesterolu.

Zelenina

Chcete-li být zdraví, zaměřte se na konzumace ovoce a zeleniny. Zeleniny především. Listová zelenina chrání játra neutralizací kovů, chemikálií a pesticidů z potravin i životního prostředí. Rukola, špenát a čekanka jsou prospěšné pro správnou funkci žluči, čímž napomáhají tělu odstranit odpadní produkty. Červená řepa je prospěšná pro čištění krve, podporu správné funkce jater a produkci živin v těle. Brokolice, květák, růžičková kapusta pomáhají zase játrům produkovat enzymy. A ty pomáhají při odstraňování toxinů.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy obsahují aminokyselinu arginin. Tato látka pomáhá játrům při detoxikaci. Kromě toho obsahují také glutathion a omega-3 mastných kyselin – obě látky jsou důležité při detoxikaci jater. Obsahuje také zdravé tuky a současně chrání před hromaděním tuků v játrech.

Kurkuma

Hlavní aktivní složkou kurkumy je kurkumin, který je silným antioxidantem a působí protizánětlivě. Zabraňuje toxinům a alkoholu v přeměně na škodlivé sloučeniny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Globalhealing.com