Proč je důležité věnovat pozornost i menším bolestem nebo malátnosti? Své o tom ví neurovědkyně Nadia Chaudhri, která sama onemocněla rakovinou vaječníků. V rámci své kampaně upozorňuje, že i nejasná bolest nebo nepříjemnosti v podobě zvýšené frekvence močení mohou být příznaky vážného onemocnění.
Sledujte své tělo
Doktorka Chaudhri se skrze sociální média snaží informovat o rakovině vaječníků. Sama věří, že tím pomůže dalším 128 000 potenciálním pacientkám, kterým včasná diagnostika usnadní léčbu nebo dokonce zachrání život. Svou diagnózu totiž zjistila až za dlouhých šest měsíců, kdy prošla celým dlouhým kolečkem vyšetření. Situace byla o to složitější, že zrovna ve Spojených státech panovala kritická situace v souvislosti s pandemií koronaviru, proto trvalo u Chaudhri diagnostikování rakoviny vaječníků nebývale dlouhou dobu. Po celý čas se cítila velmi unavená, přidávaly se i další symptomy, proto upozorňuje i ostatní dívky a ženy, aby své tělo sledovaly.
Únava a bolest břicha
Rané příznaky podle doktorky Chaudhri mohou připomínat zánět močových cest, proto i ona hned v začátku dostala antibiotika na zaléčení častého močení a pálení, které jej doprovázelo. Z toho důvodu Chaudhri upozorňuje, že je nutné „dbát nejen na únavu a bolest břicha, ale také změny při pohybech střev nebo močových cest.“ Rozhodně není dobré bolest potlačovat, ale raději vyhledat odborného lékaře.
Další vlny antibiotik ukončil odběr krve
Bolesti pokračovaly a navíc se přidalo nafouknutí břicha. Ani po léčbě antibiotiky neustala extrémní únava, proto jí byly předepsány další antibiotika. Až v květnu odhalil ultrazvuk zvětšení vaječníků, které se posunuly do přední části břicha. Ale ani v tento moment lékaři neusuzovali, že se jedná o rakovinu vaječníků, ale o endometriózu, kdy dochází k vyhřeznutí tkáně mimo dělohu. Doktorce Chaudhri se diagnóza kolegů nezdála a měla pravdu. Po odběru krve bylo zřejmé, že trpí rakovinou vaječníků. Po šestiměsíčním kolečku po různých odděleních tak byla jasná diagnóza.
Shutterstock
Včasná diagnóza zachraňuje životy
Nyní stojí doktorka Chaudhri v čele iniciativy, která má za cíl zvýšit povědomí o rakovině vaječníků, protože včasná diagnóza usnadňuje léčbu a zlepšuje prognózu na další život. Doktor Jason Wright, vedoucí gynekologické onkologie na Kolumbijské univerzitě, je zajedno s Chaudhri, že je nutné, aby samy ženy lpěly na dalších vyšetřeních i při malých nebo přetrvávajících obtížích, mezi které patří kromě bolesti břich, dolní části zad a zvýšeného močení také nadýmání a únava, při déletrvajících obtížích i nevolnost, nechutenství, pocity sytosti nebo bezdůvodná ztráta hmotnosti.
Mezi další příznaky rakoviny vaječníků patří:
- Gastrointestinální potíže
- Nevolnost ve spojení se zvracením
- Plynatost
- Pocity sytosti nebo neschopnost dojíst jídlo
- Pálení při močení
- Bolest v oblasti pánvi i zad
- Radikální ztráta hmotnosti
Shutterstock
Klíčem je raná diagnostika
Pouze 20 procent všech případů rakoviny vaječníků je detekováno v raném stádiu, z toho důvodu lékaři apelují na ženy, aby chodily pravidelně na gynekologické prohlídky, při kterých může dojít k detekci změn na vaječnících. Dále je vhodné pravidelně podstoupit ultrazvukové vyšetření, které může toto závažné onemocnění vyloučit.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bestlifeonline.comShutt