Naděje na léčbu Alzheimerovy choroby. Po osmnácti letech byl schválen nový lék

Odborníci z USA hlásí velký průlom v léčbě zákeřné Alzheimerovy choroby. Po dlouhých 18 letech tamější regulační orgány schválili nový lék z názvem Aducanumab. Ten by měl zabránit rozvoji samotného onemocnění, řeší totiž jeho příčinu.

Pro koho je Aducanumab určený

Vědci předpokládají, že by mohl inovativní lék zabírat pacientům s mírným až středně závažným stupněm Alzheimerovy choroby. Léčivo je založené na tom, že účinně rozkládá beta-amyloid, což je patologický protein, který se hromadí v mozku nemocných lidí a tvoří tzv. plaky. Ty jsou právě zodpovědné za výpadky paměti a další degenerativní příznaky.

Jak probíhala klinická studie

Účinky nového léku zvaného Aducanumab byly testované ve třech různých studiích, do kterých se zapojilo 3 842 pacientů s Alzheimerovou chorobou. Jedni dostali skutečné léčivo, druzí pak placebo. Ti lidé, kteří užívali Aducanumab, vykazovali značnou redukci plaků na mozku tvořených beta-amyloidem. Lék má samozřejmě dle vědců i jisté vedlejší účinky. Pozitivní přínos léčby je však dle zjištění značně převažuje. Naposledy byla tato léčivá látka schválena v roce 2003. Na trh ji Američané uvedou pod názvem Aduhelm.

Příčiny a příznaky Alzheimerovy choroby

Nyní si ještě řekněme, jaké faktory mohou přispět ke vzniku Alzheimerovy choroby a jak se vlastně nemoc projevuje. Odborníci tvrdí, že nelze přesně říct, co onemocnění způsobuje. Významný vliv tak může mít například dědičnost. Rizikovou skupinou mohou být především starší lidé a také ženy. A jak se Alzheimerova choroba projevuje? Zde je výčet příznaků:

  • Výpadky paměti
  • Dezorientace v prostoru a čase
  • Problémy s běžnou komunikací
  • Časté je střídání nálad
  • V pokročilé fázi nemoci pak dochází k ztrátě soběstačnosti

Jak se aktuálně Alzheimerova choroba léčí?

Moderní medicína zatím neumí Alzheimerovou chorobu zcela vyléčit. Léky se podávají pouze k potlačení příznaků anebo ke zlepšení mozkové činnosti. Nemoc je velmi zákeřná a zpravidla zkracuje život. Od její diagnostiky se může nemocný dožít průměrně dalších 8 až 10 let. Vhodné je podporovat mentální funkce (cvičit mozek) a případně užívat doplňky stravy, které zlepší prokrvení mozku.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Nytimes.com