Oběhový systém zásobuje tělesné tkáně kyslíkem a živinami. Když přestane proudit krev, zastaví se zásobování kyslíkem. Pro lidské tkáně tato bariéra může být fatální, a to v docela krátké době. V jejím důsledku může dojít k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, ke vzniku vředů nebo nekróze tkání a gangréně. Naštěstí, podobně jako v případě jiných závažných tělesných obtíží, tak ani k poruše krevního oběhu nedochází zničehonic. I zde je proces postupný a díky tomu máte šanci potíže identifikovat včas a navštívit odborného lékaře. Prozradíme vám, na které čtyři varovné příznaky poruchy krevního oběhu byste si měli dát pozor.
Brnění a mravenčení v končetinách
Pocit mravenčení je běžný ve chvíli, kdy dlouho sedíte v jedné pozici, zejména se skříženýma či jinak pokrčenýma nohama. V tom případě zažíváte dočasné zablokování oběhu a jeho následné uvolnění, doprovázené právě brněním a mravenčením. V dnešní době mobilních telefonů a dlouhotrvajícího telefonování se pak tyto pocity stále častěji objevují také v pažích nebo rukou.
To je způsobeno tím, že pohyb zrychluje průtok krve tkáněmi, a proto osoby s poruchami oběhu i po krátké nečinnosti pociťují mravenčení. Prevence těchto stavů je jasná. Každý den si dopřejte alespoň půlhodinovou procházku. Procvičíte si svaly, zlepšíte kondici a udržíte svůj krevní oběh funkční.
Otoky nohou
Jestliže se tkáň v oblasti vašich kotníků a lýtek nadouvá a bobtná, značí to nedostatečný průtok krve, která by odváděla nadbytečné tekutiny pryč. To může být velmi intenzivní a bolestivá obtíž, někdy provázená i necitlivostí v postižené oblasti a v pokračující fázi může dojít k odumírání tkáně. To se projevuje změnou barvy kůže na modročernou. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
V boji proti otokům je účinné také pít hodně čisté vody a odpočívat s nohama zvednutýma nad úroveň zbytku těla. Tím se přirozeně zadržovaná tekutina vytlačí a krev tak získá více místa, kudy může protékat.
Únava
Krev je zdrojem energie pro každou buňku v těle. Jestliže se v některé oblasti nedostává správného množství krve, nedostává se jí tolik energie, kolik by potřebovala, a je proto nucena pracovat intenzivněji, což unavuje tím celé tělo.
Pakliže na sobě pocítíte náhlý nedostatek energie i přesto, že v noci spíte dostatečně a přes den nevykonáváte žádnou extrémně vysilující činnost, raději se o tomto stavu poraďte s lékařem. Vyzkoušet také můžete některý zeleninový koktejl, který dodá vašemu tělu energii a spoustu vitaminů, jako například smoothie z mrkve, červené řepy, řapíkatého celeru a čerstvého zázvorového kořene.
Vypadávání vlasů
Řídnutí vlasů u mužů středního věku je normální a běžně se vyskytující působení zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Jestliže se vás však padání vlasů nikdy netýkalo, anebo jste žena, u kterých nic podobného není pravidlem, může být ztráta vlasového porostu způsobena špatnou krevní cirkulací a nedostatečné zásobení podkožních kapilár hlavy krví, a tím i kyslíkem a živinami.
Řešení problému s padajícími či lámavými a jinak poškozenými vlasy je použití přírodních vlasových masek a zábalů, které jim dodají potřebné minerální látky, které se ke kořínkům nedostanou prostřednictvím krevního řečiště. To je ale také třeba nezanedbat a buďto se poradit s lékařem, anebo využít některé metody přírodní medicíny, jako jsou bylinné čaje s květem hlohu, listy maliníku, rozmarýnu a srdečníku.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Hisleraynasi.net