Jak můžeme předejít mrtvici. Změny životního stylu, které musíme znát

Každý rok na celém světě dojde k 17 000 000 mrtvic, 6 000 000 lidí zemře a 5 000 000 lidí zůstává s těžkými trvalými následky. Než se nad těmito čísly zamyslíte, je nutné podotknout, že mrtvice se netýká pouze starších lidí, je důležité si uvědomit, že jedince všech věkových skupin může zasáhnout mozková mrtvice. V tomto případě je nejdůležitější včasný zásah a především prevence. Ano, riziko útoku mrtvice můžete výrazně snížit prostřednictvím několika změn ve svém životě.

Zdravé stravování

Možná se vám to zdá už ohrané, ale zdravá strava má vliv úplně na všechno. Chcete-li předejít mrtvici, zaměřte se na množství živin, zdravých tuků, kontrolujte si porce a spotřebované surové potraviny. Omezte zpracované potraviny s velkým množstvím soli a barviv a zapojte do jídelníčku více celozrnných výrobků, zeleniny, ovoce, ořechů, luštěnin, mléčných výrobků a ryb.

Neustálý pohyb

Nulová fyzická aktivita je spojena se zdravotními problémy, které zvyšují riziko cévní mozkové příhody. Mezi tyto problémy patří obezita, vysoký krevní tlak, cholesterol a cukrovka. U dospělých se doporučuje každý týden 150 minut střední intenzity nebo 75 minut vysoké intenzity.

Udržujte si zdravou hmotnost

Výzkum ukazuje, že obezita je rizikovým faktorem ischemické cévní mozkové příhody, a to i u mladých lidí. Nadváha a obezita jsou spojeny s řadou kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, cholesterol a hladina cukru v krvi.

Množství alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu v průběhu času může zvýšit vysoký krevní tlak a snížit hladinu lipidů, což jsou dva rizikové faktory mozkové mrtvice. Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje riziko ischemické cévní mozkové příhody i krvácení, zatímco mírná konzumace je spojena se sníženým rizikem. Co ale rozumíme pod pojmem mírné pití alkoholu? Jeden nápoj denně pro ženy a dva pro muže.

Noční spánek

Dospělý člověk potřebuje každou noc naspat 7 – 9 hodin. Nejenže se jedná o potěšení ze spánku, ale hlavně chronické narušení délky nebo kvality spánku je spojeno s řadou nepříznivých účinků na zdraví, jako je přibývání na váze, vysoký krevní tlak a cukrovka, což jsou, jak už víme, rizikové faktory pro příchod mrtvice.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Mindbodygreen.com