Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při praní

Většina lidí se domnívá, že na praní prádla není nic těžkého a že se při něm více méně nedá nic zkazit, stačí dát prádlo do pračky a zapnout příslušný prací program. Opak je ale pravdou, výzkumy ukazují, že mnoho mužů i žen se při praní dopouští menších i větších chyb, které mají poměrně zásadní vliv na výsledek. Které chyby patří k těm vůbec nejčastějším?

Skvrny odstraňte, ale příliš nedrhněte

V případě, že se na vašem oblečení objeví odolná skvrna, je vždy lepší se ji před vložením do pračky pokusit odstranit ručně, například za použití odstraňovače skvrn. Navíc u většiny skvrn platí, že jejich odstranění ihned po vzniku je mnohem snazší než později, když zaschnou. Zároveň vždy nechte čisticí prostředek do látky důkladně nasáknout, jinak by při tření mohlo dojít k poškození látky.

Perete oblečení se zapnutými knoflíky a rozepnutými zipy

Jednou z častých chyb, které se lidé dopouštějí, je, že perou kalhoty a další oblečení, jako jsou bundy či mikiny, s rozepnutými zipy. To ale není dobře, rozepnutý zip totiž může velmi snadno poškodit při praní další oblečení. Opačně je tomu v případě knoflíků, ty pokud naopak rozepnout zapomenete, hrozí to, že se při praní utrhnou.

Při praní používáte příliš mnoho pracího prostředku

Mnoho lidí se mylně domnívá, že větší množství pracího prostředku prádlu prospěje, že bude čistší a voňavější. Výsledek může být spíše opačný. Přílišné množství pracích prostředků se totiž často z oblečení nedostatečně opláchne a následně může dojít k jejich poškození. Známkou toho, že používáte příliš mnoho prášku, jsou bílé skvrny, které vám po vyprání zůstanou na oblečení. Pokud je oblečení hodně znečištěné, je lepší použít režim předpírky či pustit dva prací cykly po sobě. Navíc se prací prostředek postupem času na různých místech pračky usazuje a může způsobit nepříjemný zápach či plíseň.

Perete spodní prádlo, plavky a silonky

Mnoho lidí dnes ve snaze ušetřit čas pere v pračce i oblečení, které k tomu není určené, především nejrůznější spodní prádlo, plavky či silonky. Toto oblečení je mnohem vhodnější prát v ruce, jednak si mnohem déle zachová svou kvalitu a tvar, a jednak vám například kostice od podprsenek nepoškodí ostatní oblečení. Pokud už se toto oblečení v pračce prát rozhodnete, vždy byste měli používat speciální sáček, do kterého ho vložíte, a také speciální šetrný program.

Obrázky: Freepik