Některá z nich stojí i za vašimi obtížemi. Šest nejčastějších potravin, které vyvolávají alergie

Bolesti žaludku, nevolnost, zvracení, průjmy, ale také dušnost nebo vyrážka, v nejhorším případě ztráta vědomí a smrt. Potravinové alergie vznikají po pozření konkrétní potraviny, která aktivizuje imunitní systém. Celosvětově se předpokládá, že v dospělé populaci trpí na potravinové alergie 4 % lidí, v dětské populaci je číslo dvojnásobné.

Co je to potravinová alergie?

Potravinové alergie jsou imunitně podmíněné nežádoucí reakce na určité složky potravy. K těmto projevům může dojít i po požití malé porce dané potraviny. Nejčastějšími příznaky potravinové alergie jsou:

  • Kopřivka a vyrážky
  • Svědění a mravenčení v ústech
  • Rýma, kýchání
  • Zažívací obtíže, bolesti břicha, průjmy
  • Zduření a otoky dýchacích cest
  • Náhlý pokles krevního tlaku
  • Bledost a namodralé rty
  • Závratě a mdloby
  • Anafylaktický šok, který může skončit smrtí

Arašídy

Plody podzemnice oleje jsou podle výzkumníků nejčastějším alergenem u amerických dětí, přičemž touto alergií trpí až 2,5 % z nich. Tato alergie však nebývá celoživotní, asi 20 % nemocných dětí s ní nemívá v dospělosti potíže.

Korýši

Zatímco arašídy trápí dětskou populaci, u dospělých jsou nejčastějším potravinovým alergenem korýši. Reakce následuje po konzumaci krevet, humra nebo krabů. Naopak měkkýši, jako jsou mušle, ústřice nebo slávky alergeny nebývají. Pozor by si však měli dát všichni alergici, protože tito měkkýši se často připravují dohromady, může proto dojít ke kontaminaci a následné alergické reakci.

Ryby

Mořské ryby jsou sice ze stejného prostředí jako korýši, ale nemusí to nutně znamenat kombinovanou alergii. Lidé alergičtí na mořské ryby, jako jsou tuňák, halibut nebo losos, nemusí být citliví na korýše. I zde však platí, že může dojít při přípravě korýšů a ryb v kuchyni ke kontaminaci a může dojít k odezvě organismu, to platí především u velmi citlivých jedinců a silných alergiků.

Mléko a mléčné výrobky

Alergií na mléko trpí asi 7 % kojenců, ale bílkoviny v mléce, především laktoglobulin, laktalbumin, kasein a syrovátka umí potrápit také v dospělosti. Nepomáhají ani alternativy v podobě kozího nebo ovčího mléka. Laktóza se navíc vyskytuje v uzeninách, oblíbených párcích, sušenkách nebo dalších průmyslově zpracovávaných potravinách.

Ořechy

Životu ohrožujícími alergeny jsou ořechy, jako jsou mandle, para ořechy, kešu, lískové nebo piniové oříšky a vlašáky. Do kategorie ořechů naopak nespadají arašídy, protože podzemnice olejná patří mezi luštěniny. Podle alergologů však lidé citliví na arašídy mívají kombinovanou alergii s některým druhem ořechů.

Sója

Obsahuje významné množství bílkovin, ale je častým alergenem, řeč je o sóje. Při této alergii je nutné číst pozorně etikety, protože sója se vyskytuje nejen v tofu. Populární edamame jsou nezralé sójové boby, ale sója se objevuje i v cereálních tyčinkách, proteinových nápojích, kojenecké výživě, dochucovadlech, omáčkách nebo pomazánkách.

Pšenice

Tento alergen bývá často zaměňován s intolerancí na lepek, což je případ celiakie, při které dochází k poškození střev lepkem v pšenici, ječmeni nebo žitě. Alergie na pšenici bývá mírná, ale je nutné se vyhýbat potravinám, jako jsou pečivo nebo těstoviny. Pšenice a výtažky z ní se však používají také v kosmetických přípravcích nebo dětské plastelíně.

Další potravinové alergeny

Kromě zmíněných potravinových alergenů se objevují také další. Dalšími častými potravinovými alergeny bývá ovoce, především se projevuje alergie po konzumaci jablek, ananasu, manga nebo jahod. Může se jednat o vyrážku či kopřivku, mravenčení v ústech nebo otoky hrdla, které mohou vést k dušnosti a nepříjemným zdravotním stavům.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com