Nemoc, která byla stejně ničivá jako covid-19, ale díky očkování zcela vymizela. Rozdíly mezi očkovanými a neočkovanými jsou hrozivé

Pandemie a vypuknutí mutace Delta nám jasně ukázaly, že jediným prostředkem v boji proti koronaviru jsou vakcíny. Tohle ale pochopitelně není první nemoc, proti které ji používáme a která nám zachraňuje život. Neštovice byly v minulosti smrtelnou chorobou, na kterou umíralo obrovské množství lidí po celém světě. Díky očkování jsme ovšem v bezpečí a máme maximálně trochu pupínků po těle.

Neštovice byly stejně ničivé jako Covid-19

Historie nám již mnohokrát ukázala, že v boji proti zdravotních krizím a pandemiím podobných koronaviru, je očkování jedinou cestou ke zdraví a bezpečí. Americký epidemiolog připomíná bitvy, které lidstvo vede proti podobným chorobám a zachraňuje lidské životy. „Nepřítel je obyčejný a neviditelný, ale pokaždé jiný. A proti němu máme jen jednu zbraň – vakcínu.

Jeden příklad za všechny

Typickým příkladem takové nemoci jsou právě neštovice. Mnoho z nás ani nenapadne, že by mohly být tak nebezpečné, ale v minulosti tomu tak bylo. Na počátku 20. století vytvořil doktor Lester Alan Warner obraz, na kterém byli dva chlapci. Oba byli nakaženi neštovicemi, ale jen jeden z nich byl proti této chorobě očkovaný. Rozdíl je viditelný na první pohled a zdá se naprosto šokující.

Fotografie, která změnila způsob myšlení

Právě tato fotografie chlapců změnila způsob, jakým lidstvo uvažovalo nad vakcínami a očkováním. Fotografie byla zveřejněna i v Jennerově nadaci, která je pojmenovaná po lékaři, který objevil vakcínu na neštovice. V květnu 1980 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že neštovice byly ze světa zcela vymýceny.

Neštovice zabily miliony lidí

Neštovice jsou smrtelnou nemocí, která zabila miliony lidí. Tato choroba každoročně způsobila smrt asi 400 000 Evropanů během 18. století a podle odhadů během 20. století zabila 300-500 milionů lidí. To jsou neuvěřitelná čísla, která snížilo pouze objevení a rozšíření spolehlivé vakcíny. K dnešnímu dni je to jediné lidské a vražedné onemocnění, které bylo zcela vymýceno díky očkování.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov