Srdeční problémy jsou jednou z nejčastějších závažných chorob, se kterými se potýkají lidé současného světa. Existuje však mnoho časných známek srdečních problémů. Když je včas zaznamenáme, můžeme se efektivně a neinvazivně vyléčit dřív, než nám půjde o život. Přinášíme vám seznam nejčastějších příznaků, které signalizují potíže s vaší tělní krevní pumpou, kterým byste měli věnovat svou pozornost, pakliže je u sebe zaznamenáte.
Bledá nebo namodralá kůže
Pakliže si všimnete zvláštního zabarvení své kůže, a to zejména na dlaních či na chodidlech, které se pohybuje na škále od světle bledé až po namodralou, může to signalizovat zhoršený průtok krve, případně snížené množství červených krvinek nebo to může být i signálem, že srdce není schopné pumpovat krev tak, jak by mělo.
Dočasná ztráta vědomí
Závratě a mdloby mohou být signálem nedostatečného prokrvení a tím i okysličení mozku. Obvykle k tomuto stavu dochází vlivem výrazně sníženého krevního tlaku, kdy srdce nečerpá dostatečné množství krve, které by mohlo zásobovat mozek.
Nutkavý suchý kašel
Ačkoliv kašel bývá obvyklou součástí nejrůznějších běžných chorob, jako je nachlazení nebo chřipka, v případě, že se vyskytne bez jakýchkoliv jiných příznaků signalizujících onemocnění, může se jednat o reakci organismu na nedostatečné množství krve proudící do plic, kde by mohla být okysličena. Tělo se tak kašláním snaží povzbudit průtok krve, aby bylo možné zásobit důležité orgány i tělní periferie kyslíkem. Tento druh kašle může být doprovázen vykašláváním pěnivého sekretu s příměsí krve.
Vyrážky a skvrny na kůži
Vědecké výzkumy alergií a ekzematických obtíží prokázaly souvislost výskytu ekzémů, vyrážek a pásových oparů se zdravotním stavem kardiovaskulárního systému. Až ze 48 procent měly tyto potíže postihovat lidi s vysokým krevním tlakem a z 29 procent měly tyto osoby i zvýšenou hladinu cholesterolu. U jedinců trpících pásovým oparem se pak zjistila o celých 60 procent vyšší pravděpodobnost infarktu než u ostatních lidí.
Nechutenství a nevolnost
Kvůli neustálému zadržování tekutin v okolních tkáních v důsledku srdečních chorob se hromadí tekutina v okolí jater a střev. To ovlivňuje činnost trávicí soustavy a způsobuje nevolnost po jídle. Vědecké studie dokonce zjistili přítomnost jistého hormonu nesoucího zkratku BNP, který se vyskytuje v těle v případě problémů se srdcem a má přímý vliv na potlačení chuti k jídlu. Často se současně vyskytuje také bolest břicha, případně zcvracení.
Otoky nohou, kotníků a chodidel
Jedním ze symptomů srdečních problémů je zadržování v sodíku v těle, který na sebe váže vodu. To pak způsobuje její hromadění ve tkáních a způsobuje otoky, a to zejména dolních končetin. I když se tento příznak vyskytuje i v případě některých dalších onemocnění, z valné většiny je to symptom srdečních potíží.
Obrázky: Freepik