Nenápadné zvuky naznačující zdravotní problémy v našem těle

Tělo je dokonalý mechanismus s velmi sofistikovaným signalizačním systémem. Žádná závada v jeho fungování nikdy neproběhne bez varovných signálů. My vám povíme něco o nenápadných signálech těla, které naznačují zdravotní obtíže a které velmi často jednoduše ignorujeme. Tyto signály přichází často ve formě zvuků.

Praskání v kolenou

Možné příčiny jsou svalová únava či opotřebení kloubů kvůli nadměrné zátěži. Stejným způsobem se ale může projevit i ucpávání cév.

Obvykle sice praskavé zvuky kolenních kloubů nepředstavují závažný problém, nicméně pakliže jsou provázeny bolestí či otoky, je vhodné zajít k lékaři. Může to být roztržený vaz či meniskus nebo dokonce artritida.

Neutuchající chrápání

Chrápání je nepříjemné pro spáče i jeho spolubydlící. Často vzniká, když dýchací cesty začnou při procházení vzduchu vibrovat. To bývá způsobeno nějakou překážkou či ucpáním nosu, úst či hrdla.

Závažnější chrápání bývá v případě, kdy je spojeno s obezitou, úbytkem svalové hmoty v krku, špatnému zakřivení nosní přepážky či nějakým způsobem blokovaný průchod vzduchu nosem. Chrápání je někdy důsledkem i nadměrného užívání alkoholu a drog.

Praskání čelistí

Tento zvuk čelistních kloubů může znamenat posunutí kloubu nebo jejich artritidu. Bývá ale způsobeno také bruxismem čili mimovolním skřípáním zubů, zubním kazem či silným namáháním obličejového svalstva. Ve všech případech je vhodná konzultace s lékařem.

Pískání či bzučení v uších

Čas od času se to stane každému a zvuk obvykle během pár okamžiků zmizí. Pakliže se však zvuk objevuje neustále, měli byste se obrátit na lékaře. Může se jednat o infekce či onemocnění vnitřního ucha.

Obrázky: Freepik