Mrtvice je pátou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Poškození mozku způsobené mrtvicí může být do značné míry minimalizováno, pokud je mrtvice řešená včas, bohužel se ale její příznaky často zaměňují za jiná onemocnění. Přitom každou minutu neléčené mrtvice mozek ztrácí 1,9 milionů neuronů a každou hodinu zestárne o 3,5 roku.
Nedostatek krve v mozku
Jsou dva typy mrtvice – ischemická a hemoragická. Při ischemické mrtvici dochází k zablokování cév a tím i k redukci krve vedoucí do mozku. Hemoragická mrtvice znamená, že prasklá céva způsobuje krvácení do mozku. Symptomy obou onemocnění jsou víceméně stejné, v obou případech je ale nutné co nejdřív zavolat záchrannou službu.
Prvním varovným příznakem je dvojité nebo rozmazané vidění. Někdy pacient přestává vidět na jedno oko. Spousta lidí tyto příznaky dává za vinu věku nebo únavě. Ale k dvojitému vidění z těchto příčin dochází jen velmi zřídka. Zablokovaná céva zredukuje množství kyslíku přiváděného do mozku a tím způsobuje problémy se zrakem. Mohou se objevit jen na jednom oku nebo na obou.
Odkrvené ruce nebo nohy
Pokud se vzbudíte s odkrvenou rukou nebo nohou, je téměř samozřejmé dávat to za vinu tlaku, který byl během spánku vyvíjen na nerv. V takovém případě ale „umrtvení“ končetiny do pár minut odezní a obnoví se krevní oběh. Pokud tomu tak není, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Snížený průtok krve přes tepny do mozku může způsobit slabost na jedné straně těla. Symptomy mohou být způsobené také krvácením do mozku.
Freepik
Problémy s rovnováhou
Také problémy s rovnováhou mohou být příznakem mrtvice. Nejčastěji je lidé přisuzují alkoholu, ale pokud jste měli odpoledne jen jeden drink je nepravděpodobné, že se vám bude ještě večer motat hlava. Daleko pravděpodobnější příčinou je nedostatečné zásobení mozku krví. Pokud zničehonic začnete vrávorat, nedokážete jít rovně a motá se vám hlava, na nic nečekejte a ihned zamiřte k lékaři nebo přivolejte pomoc.
Neschopnost porozumět druhým
S tím jde ruku v ruce také neschopnost porozumět ostatním. V některých případech si pacienti trpící mrtvicí ani neuvědomují, že je něco špatně nebo že slova ostatních špatně chápou. Proto by mělo být i okolí pozorné k těmto symptomům. Část mozku poškozená mrtvicí totiž ovlivňuje pacientovo vnímání a také jeho schopnost myslet.
Freepik
Strava dělá zázraky
Samozřejmě existují rizikové faktory, nad kterými nemáme žádnou moc. Jde především o genetiku. Něco ale přeci jen udělat můžeme. Snižovat riziko mrtvice lze regulací krevního tlaku a také stravou. Strava a krevní tlak jsou vzájemně provázané – potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a sodíku vedou k obezitě a tím i k vyššímu tlaku a zvýšenému cholesterolu v krvi.
Na druhou stranu existují potraviny, které riziko mrtvice mohou snížit. Například častá konzumace lososa má na zdraví blahodárný vliv. Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují krevní průtok cévami a snižují hrozbu ucpání cév. Stejně dobře působí i ovesná kaše. Zlepšuje poměr špatného a dobrého cholesterolu a navíc obsahuje spoustu vlákniny. Sáhnout byste měli spíše po vlastnoručně uvařené kaši z ovesných vloček než po instantních pokrmech.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com