Na rozdíl od většiny druhů zvířat si člověk neumí vitamín C metabolizovat sám podobně, jako je tomu třeba u vitamínu D, a tak jsme odsouzeni získávat ho ze stravy. A přestože je vitamín C jeden z těch nejdostupnějších vitamínů vůbec, podle statistik trpí jeho nedostatkem stále více Čechů. Na vině je nejčastěji nezdravé stravování, například jídlo z rychlého občerstvení, ale také různé polotovary, instantní potraviny a podobné pokrmy.
Rizikovou skupinou jsou i kuřáci
Nedostatek vitaminu C je častější u některých skupin lidí. Podle statistik jím nejčastěji trpí:
- Lidé, kteří konzumují velké množství alkoholu
- Kuřáci, protože škodliviny z tabákových výrobků včetně elektronických cigaret narušuji proces vstřebávání vitaminu C
- Těhotné a kojící ženy, jejichž tělo potřebuje zvýšenou dávku tohoto vitamínu
- Lidé s nemocemi zažívacího traktu a střev, například Crohnovou chorobou
Co se děje při nedostatku vitamínu C
Při nedostatku vitamínu C nemůže tělo vytvářet kolagen, který je důležitý hlavně pro klouby a šlachy. Nedostatek kolagenu způsobí, že se různé tkáně v těle začnou „hroutit“ a proces buněčné regenerace v nich bude omezen nebo úplně přerušen. Chronický nedostatek vitaminu C (3 měsíce a více) vede k rozvoji onemocnění známého jako kurděje. Kurdějemi trpěli námořníci na dlouhých plavbách, při těžkých případech kurdějí jim vypadaly zuby a vlasy.
Vitamín C je ovšem důležitý také pro správnou činnost našeho imunitního systému, proto lékaři doporučují příjem tohoto vitamínu zvyšovat zejména na podzim a v zimě. V těchto obdobích řádí různé virové epidemie, které na člověka s nedostatkem vitamínu C dopadají hůře než na někoho, kdo tímto nedostatkem netrpí. Lékaři předpokládají, že dostatek vitamínu C může zmírňovat i průběh onemocnění novým koronavirem, relevantní vědecké studie na toto téma však bohužel zatím neexistují.
Obrázky: Pixabay