Mýty o bolesti zad, kterým raději nevěřte

Bolesti zad někdy v životě potrápí asi každého člověka. Někdo jej vyřeší „zázračnou“ růžovou pilulkou, jiný hned shání chiropraktika. Okolo zdraví pohybového aparátu a zejména bolestí zad však panuje celá řada lidových pověr, mýtů a nepřesností. Pojďme se společně podívat na některé z nich a vysvětleme si, co je na nich špatně.

„Jen rentgen mi řekne, co je se mnou špatně. Do té doby se nemohu léčit.“

Někteří lidé jsou stále ještě přesvědčeni o tom, že technologie má odpovědi na všechny otázky světa. Zejména pak ti pacienti, kteří si bolesti zad zavinili svým špatným životním stylem mají tendenci bagatelizovat svůj vlastní vliv a touží nalézt nějakou „objektivní“ zdravotní příčinu svých potíží. Ve skutečnosti ale ve většině případů vyšetření rentgenem ani jinými zobrazovacími metodami nejsou nutná – naopak v některých případech mohou bolestivé stavy ještě zhoršit. Změny na páteři totiž mohou vidět často i lidé, kteří žádnými bolestivými stavy netrpí.

„Pohyb moje bolesti ještě zhorší, musím se hýbat co nejméně a zůstat v klidu.“

První reakcí lidí s bolavými zády často bývá sklon zůstat v posteli a odpočívat. Vždyť záda bolí z přetížení a jakýkoliv pohyb tento stav musí ještě zhoršit!

Ve skutečnosti je tento názor už dávno překonaný a přesný opak je pravdou. Přestože v akutní fázi může být veškerý pohyb velice bolestivý, je ale nezbytný pro návrat věcí do normálu a úspěšné uzdravení. I pokud jste tedy utrpěli zranění zad, které vám působí bolest, na pohyb nerezignujte, postupně zvyšujte svou aktivitu a vyvarujte se dlouhodobé nečinnosti.

„Cvičit s bolestí zad je nebezpečné, je třeba počkat, až to přejde.“

To do jisté míry souvisí s předchozím mýtem o pohybu. A do jisté míry je to také pravda. Pakliže trpíte bolestivými stavy pohybové soustavy, tedy nejenom zad, měli byste zvážit, který druh pohybu je pro vás vhodný a který už ne. Například zvedat z dřepu sto kilogramové závaží pro vaše zdraví v tu chvíli příliš prospěšné nebude. Naopak lehké rehabilitační cvičení spojené s mírným silovým tréninkem bolesti nejenom léčí, ale posléze jim i předchází. Dejte ale pozor, abyste cviky prováděli správně a v souladu se svým aktuálním zdravotním stavem. V tom vám nejlépe pomůže školený osobní trenér nebo fyzioterapeut.

„Bolest znamená, že mám někde poškození.“

Jestliže v těle cítím bolest, znamená to, že jsem utrpěl zranění. To je implikace, která bývá bez výhrad přijata, nicméně dosavadní provedené lékařské výzkumy ukazují, že to tak není vždy. Naopak to platí jen v menšině případů. Ukázalo se, že velký podíl na vzniku bolestivých stavů má čistě psychický stav pacienta, a tudíž nemá s fyzickým stavem vůbec nic společného. Často se na vzniku bolestivých stavů podílejí dokonce i sociální faktory, které je v rámci řešení stavu pacienta zapotřebí identifikovat a řešit.

Obrázky: Freepik