Herec Willie Garson, známý z kultovního seriálu Sex ve městě, zemřel před pár dny v pouhých 57 letech. Stejně jako Patricka Swayzeho nebo vizionáře Steva Jobse skolila rakovina slinivky. Willie Garson zemřel podle médií po „krátké nemoci“, tento typ rakovinného onemocnění totiž lékaři považují za „tichého zabijáka“. Dlouhou dobu totiž lidé vůbec netuší, že touto závažnou chorobou trpí. Na co si dát u rakoviny slinivky pozor?
Rakovina slinivky
Tento typ rakoviny je mimořádně zákeřné zhoubné onemocnění, protože u většiny pacientů se jej podaří diagnostikovat až v rozvinuté fázi, kdy se nádor rozšíří z pankreatické tkáně v oblasti břicha do okolních orgánů a tkání. Slinivka břišní je důležitý orgán, který podporuje trávení a vyrábí hormony důležité pro harmonizaci hladiny cukru v krvi. Ve slinivce se mohou vyskytovat rakovinové a nerakovinové nádory.
Příznaky rakoviny slinivky
Jak již bylo zmíněno, rakovina slinivky o sobě dlouho nedává znát. Existují však určité náznaky, které by mohly na onemocnění upozorňovat, v každém případě je nutná konzultace s lékařem, když se objeví:
- Nechutenství, ztráta chuti k jídlu
- Ztráta hmotnosti bez přičinění
- Bolest břicha vystřelující do zad
- Žloutnutí pokožky, zbarvení bílých částí očí do žluta
- Světle zbarvená stolice
- Moč tmavší barvy
- Citlivá a svědivá pokožka
- Únava a malátnost
Kdy jít k lékaři? Vždy, když se jedná o nevysvětlitelné, znepokojivé příznaky, které přicházejí bez příčiny nebo zavinění. Jen lékař může zkontrolovat nebo vyloučit toto rakovinné onemocnění.
Freepik
Příčiny vzniku rakoviny slinivky
Odborníci nemají jasno, co přesně rakovinu slinivky způsobuje. Kromě nezdravého životního stylu a vysoké míry stresu, zvyšují riziko onemocnění dědičné genové mutace a pak kouření.
Součást trávicího traktu
Slinivka břišní neboli pankreas je plochý nepárový orgán, který se nachází uvnitř dutiny břišní a je součástí trávicí soustavy. Připomíná asi 15centimetrovou ležící hrušku schovanou za pobřišnicí a hlavní funkcí slinivky je uvolňování hormonů, především inzulínu a glukagonu, které jsou nezbytné pro látkovou výměnu a zpracování cukrů z konzumovaných potravin v těle. Navíc pankreas produkuje enzymy, které napomáhají štěpení cukrů, tuků a bílkovin, jejich trávení a dále vstřebávání důležitých živin pro správné fungování těla.
Shutterstock
Rozvoj rakoviny slinivky
Při tomto závažném a často smrtelném onemocnění dochází k mutacím DNA uvnitř buněk, což způsobí nekontrolované bujení i po usmrcení původních, tento proces zapříčiní vznik nádoru. Neléčené rakovinné buňky se pak rozšiřují do okolních orgánů a cév, není neobvyklé, že se dostanou i do vzdálených částí těla. K tomuto jevu dochází nejčastěji v pankreatických kanálech, o poznání méně případů rakoviny je v hormonálních nebo neuroendokrinních buňkách slinivky břišní.
Stavy a přidružená onemocnění při rakovině slinivky
Nejčastěji dochází u pacientů s rakovinou slinivky k nekontrolované ztrátě hmotnosti, přičemž doprovodnými jevy jsou nevolnost nebo zvracení. Dochází k potížím se zpracováním živin a postižená slinivka nedokáže produkovat trávicí enzymy pro kvalitní trávení. Častým přidruženým onemocněním je žloutenka, kdy je zablokován přívod do žlučovodu a vyznačuje se žlutým zabarvením kůže a bělma, tmavou močí a světlou stolicí. Kromě žloutenky pacienti mohou trpět velkými bolestmi nebo střevními obstrukcemi, kdy nádor tlačí na část tenkého střeva a blokuje odcházení natrávené potravy ze žaludku do střev.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org