Nohy jako ukazatel zdraví. Zdravotní potíže, se kterými může jejich stav souviset

Vzhledem k celkové propojenosti lidského těla lze rčení „ukaž mi svůj/své… a já ti řeknu, co tě trápí“  aplikovat takřka na kteroukoliv jeho viditelnou část. Ani chodidla nejsou výjimkou. Jejich stav může o našem zdraví prozradit víc, než si myslíme – také proto bychom je neměli opomíjet.

Chodidla patří mezi nejvíce namáhané části našeho těla. Aby taky ne, když na nich spočívá celá naše váha. Také proto bychom měli dbát na jejich správný stav a včas si všímat případných negativních změn. Ty mohou mít mnohem hlubší kořeny, než může být na první pohled patrné.

Studené nohy

Nejčastější příčinou studených nohou – problému, který častokrát znepříjemňuje usínání – bývají potíže s krevním oběhem. Nedostatečná cirkulace krve se nejčastěji vyskytuje ve spojitosti se srdečními problémy, vysokým krevním tlakem či anémií. Dalšími možnými příčinami mohou být kouření nebo poškození periferních nervů následkem cukrovky.

V případě, pokud se tyto problémy stupňují či zpozorujete konkrétní souvislost s některými dalšími potížemi, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Otok nohou

Otoky jsou povětšinou krátkodobými výkyvy, jež bývají zapříčiněné zdlouhavým stáním na místě, objevit se mohou i v těhotenství. V těchto případech daný otok zanedlouho splaskne a dané místo nabyde svůj původní tvar. Pokud ovšem otok nemizí, může se jednat o indikaci mnohem závažnějšího problému.

Otoky trvalého rázu se objevují následkem poruch oběhového či lymfatického systému. Tento jev může značit i mnohem závažnější potíž – vznik krevní sraženiny. Jednat se může také o hypotyreózu či problém v oblasti ledvin. V případě otoků trvalejšího rázu je, z důvodu závažnosti možných příčin, vhodné včas kontaktovat lékaře.

Bolest paty

Z důvodu nezbytnosti této části chodidla v běžném fungování může bolest paty pro velké procento z nás znamenat značné omezení. Mezi nejběžnější příčiny této bodavé bolesti se řadí zánět plantární tkáně. Ten se projevuje prudkou bodavou bolestí. Na vině však může být také artritida, příliš namáhavé cvičení (zejména běh nebo skákání), nevyhovující obuv, či zánět šlach neboli tendinitida. Pouze ojediněle se může jednat o osteofyty v oblasti chodidla, zlomeninu nebo nádor kosti.

Bolest palce

V prvé řadě je důležité bližší specifikace dané bolesti. Jedná-li se o bolest náhlou a prudkou, která je navíc doprovázena zarudnutím a otokem, jednat se může o dnu, případně osteoartrózu. Ztuhnutím kloubu se projevuje vychýlení palce z jeho přirozené osy – tzv. hallux. K bolesti palce může dojít také následkem komplikací při artritidě nebo v případě problémů s páteří.

Křeče

Mohou trvat až několik minut, přicházejí nepozorovatelně a vyznačují se ostrou bolestí. Jaká je však skutečná příčina křečí? K těmto nekontrolovatelným svalovým kontrakcím nejčastěji dochází vlivem nadměrné fyzické námahy či svalové únavy.

Křeče se však mohou objevit také následkem dehydratace, špatné cirkulace krve či nedostatkem vitamínu D či potřebných minerálů, jako jsou hořčík, vápník nebo draslík. Svoji roli zde mohou odehrát hormonální změny, k nimž může dojít v souvislosti s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, v těhotenství či při jiných hormonálních výkyvech. S lékařem se poraďte zejména tehdy, kdy se křeče objevují často či jsou příliš silné.

Nažloutlé nehty

Také nehty na nohou mohou ledacos prozradit o našem celkovém zdraví. Nejčastější potíží jsou nehty nažloutlé, které navíc výrazně zesílí. K tomu nejčastěji dochází následkem vzniku plísňové infekce. Jednat se však může také o přítomnost lymfedému, otoku, který vzniká v souvislosti s onemocněním lymfatického systému. Dalšími možnými příčinami mohou být onemocnění plic či revmatoidní artritida.

Bělavé rýhy na nehtech

Hlubší rýhy či bělavá místa se na nehtech dolních (ale i horních) končetin může značit poranění či infekci nehtu. Často pak může dojít také k výraznějšímu oddělení postižené části nehtu od jejího zdravého zbytku. Pokud však daný nehet není nijak porušený, může tento jev naznačovat některé vážnější potíže, jako je onemocnění jater nebo cukrovka. Máte-li jakékoliv obavy, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Změna chůze

Objevují se ve vaší chůzi výraznější změny, jako je šoupání nohama? Pak vězte, že se nejedná o žádný náznak ledabylosti. Jednou z možných příčin chůze, která se může zdát širší nebo pomalejší, může být ztráta vnímání způsobená poškozením periferních nervů. Nutno podotknout, že až 30 % případů této mírné abnormality je spojováno s cukrovkou. K poškození periferních nervů však může dojít následkem infekce, nedostatku potřebných vitamínů a minerálních látek v těle či nadměrnou konzumací alkoholu.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com