Oční test k včasnému odhalení autismu u dětí

Oči jsou zrcadlem duše, ale poukazují i na děje v mozku. Oči mohou být ale také podle odborníků klíčem ke včasné diagnostice autismu. Vzhledem k tomu, že přibližně jedno procento světové populace trpí poruchou autistického spektra (PAS), může být rané určení onemocnění šancí na vhodnější léčbu. Samozřejmě pohyby očí nejsou jediným příznakem autismu, ale jak upozorňuje Autism Society, rychlý oční test je nadějí a možnou rozlišovací metodou autismu od ostatních onemocnění.

Autismus

Poruchy autistického spektra (PAS) patří mezi vrozené mentální vývojové vady postihující mozkové funkce, přičemž příznaky se liší u různých jedinců v závislosti na postižení a přidružených onemocněních. Obecně mívají autisté potíže ve vývoji řeči, pochopením souvislostí a myšlení ostatních, neumí navazovat sociální vztahy a převládají v jejich životě opakující se vzorce chování a stereotyp. Mimo jiné dalším typickým příznakem autismu jsou potíže s očním kontaktem a jeho udržením při komunikaci. Právě z toho vycházeli také vědci ve studii zveřejněné v European Journal of Neuroscience.

Měření rychlých pohybů očí

V rámci studie se lékaři zaměřili na měření rychlých pohybů očí. Pomocí této metody jsou vědci schopni identifikovat skupinu lidí s poruchami autistického spektra (PAS), protože autisté nejsou schopni rychle zaměřit oči na daný objekt nebo přesunout své zaměření oproti lidem bez PAS. Ti jsou schopni těchto pohybů bez nejmenších potíží, protože jejich mozek, konkrétně část nazývaná mozeček, umožňuje tyto pohyby hladce. Tímto jsou vědci schopni rychlého odhalení dětí s poruchami autistického spektra.

Oči jsou branou do mozku

V rámci testování vědci použili vizuální znamení, která se v rychlém sledu objevovalo na různých místech obrazovky. Zatímco mozek jedinců bez PAS při opakovaném zkoušení automaticky koriguje rychlé pohyby očí, u autistů tomu tak není, což znamená, že mozkové funkce se senzory motorické kontroly nefungují správně.

Oční kontakt i problémy s komunikací

V této studii se vědci zaměřili na sledování rychlých očních pohybů, protože oční kontakt je vážným a velmi specifickým příznakem jedinců s PAS, navíc nemožnost sledovat daný vizuální cíl upozorňuje na možnou dysfunkci mozečku. S ohledem na to je zřejmé, že špatné fungování mozečku přináší také potíže s komunikací, sociální interakcí a empatií, které se s autismem nejednou pojí.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com