Chrápání už zničilo nejedno jinak šťastné manželské souznění. Čas od času chrápe každý, když ale jeho míra překročí hranice přijatelnosti, vede to nejprve k odděleným ložnicím a někdy i k odděleným domácnostem. Důvodem chrápání přitom je banální uvolňování hrdla během hlubokého spánku a i když je přirozené, v některých případech může i svému původci způsobit nespavost, a poruchy spánku a s tím související další zdravotní obtíže. Naštěstí je příroda mocná čarodějka i lékařka a i na potíže s chrápáním existují bylinné léky a další metody. které mohou pomoci se chrápání zbavit.
Mátový či eukalyptový olej
Jednou z častých příčin chrápání je ucpaný nos a tlak na hrudi. Právě olej z máty peprné dokáže uvolnit nejenom vedlejší nosní dutiny, ale také dolní dýchací cesty, díky čemuž zmírňuje tlak a stahy hrudníku a otevírá volný průchod vzduchu. Pokud mátový olej navíc použijete spolu se zázvorovým čajem a citrónovou šťávou, podpoříte tím odstranění případných infekcí a posílíte imunitní systém, což samo o sobě pomůže odstranit další původce chrápání, tedy nachlazení. Oba druhy olejů můžete aplikovat formou inhalací z horké vody.
Doplňky s vitaminem C
Posílení imunitního systému jakožto prevence chrápání je dobrý nápad hlavně proto, že jak už jsme se zmínili, častou komplikací způsobující problém s chrápáním je právě zánětlivý proces v nosních dutinách. Dostatečný příjem vitaminu C pomůže sliznici nosních dutin zklidnit a vyčistit a tím problémy odstranit. Zkuste pravidelně hodinu před spaním vypít sklenici vody s citronovou šťávou, čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu nebo sníst pár plátků ananasu.
Máta kadeřavá a pískavice řecké seno
Zažívací potíže jsou další možnou příčinou nočního chrápání. Máta peprná a pískavice řecké seno jsou byliny, které se tradičně užívají při prevenci problémů s trávením, jako je například reflux, které často chrápání způsobují. Navíc jsou tyto rostliny účinnou prevencí respiračních potíží, jako je bronchitida, chronický kašel nebo infekce dýchacích cest. Pískavice je navíc účinná proti spánkové apnoe, máta kadeřavá zase působí proti refluxu. Obě rostliny jsou velmi snadno dostupné ve formě potravinových doplňků.
Redukce hmotnosti
Nadváha vytváří mimo jiné tukový obal kolem krku. Ten pak během spánku může svou vahou zúžit průchodnost dýchacích cest a způsobit chrápání. Souvislost mezi větším obvodem krku chrápajících lidí ve srovnání s těmi nechrápajícími dokonce prokázaly provedené vědecké studie. Ztráta hmotnosti je tedy v případě řešení či prevence chrápání jednou ze zásadních okolností.
Zvlhčovač vzduchu
Chrápání je často způsobeno ucpaným nosem, k čemuž dochází vlivem různých alergií, ale také suchým vzduchem. Než začnete problém řešit s odborníky, zkuste si nejprve domů nainstalovat zvlhčovač vzduchu, do kterého můžete nakapat několik kapek mátového či eukalyptového oleje.
Obrázky: Freepik