Také máte někdy pocit, že vám někdo vysloveně dýchá na záda? Možná si myslíte, že vás přepadla paranoia nebo skutečně věříte tomu, že vás každý den na cestě do práce a z práce někdo pronásleduje. Věřte, nejste v tom sami. Odborníci mají pro tento jev vysvětlení.
Vše začíná už v dětství
Psychoanalytik a klinický psycholog Alexej Melechin tvrdí, že první pocity, že někdo za člověkem stojí, se objeví už v dětství. Když se dítě narodí, jakmile se k němu začne někdo přibližovat nebo stojí za ním, otáčí se tímto směrem. Takže i když je osoba daleko za námi, cítíme to dříve, než se k nám vůbec přiblíží.
Matka hraje důležitou roli
Odborníci vysvětlují, že v tomto procesu hraje důležitou roli matka dítěte. Jakmile se dotkne jeho zádíček, okamžitě pochopí, že je vše v pořádku. Pokud se ho nedotkne, v budoucnu bude člověk neustále cítit něčí přítomnost, aniž by ji měl potvrzenou dotykem či zrakem.
Je to dobré nebo špatné?
Je velmi důležité, jak člověk přijímá to, co je za ním, když to nemůže vidět na vlastní oči, ale cítí a umí si to představit. Bez určitých ochranných mechanismů může jedinec pociťovat úzkost, když za ním někdo stojí, je mu to nepříjemné. To se děje především tehdy, pokud si člověk nevytvořil bezpečné připoutání, pak pohled, který cítí v zádech, bude nepříjemný a bude příčinou fantazie a spekulací, například že mu bude ublíženo. Tito lidé, kteří se cítí nejistí, často chodí se zvednutými rameny a velice napjatí. Je pro ně vhodný termín „syndrom tučňáka“.
Vše lze napravit
Odborníci nás ale ujišťují, že tento stav lze napravit. Nejprve je nutné zbavit se tohoto napjatého držení těla. Musíte pracovat sami se sebou. Buďte k sobě upřímní. Pokud vám vadí, že za vámi někdo stojí, měli byste si položit otázku: „Co si představuji? Co můžu dělat?“ Odpovězte si na tyto otázky, abyste pochopili, čeho se nejvíce bojíte. Ve skutečnosti může být vaším problémem příliš velká představivost, která dokáže pěkně otrávit život. Odpovědi na otázky mohou zničit narůstající pocit úzkosti, protože člověk přijde s vlastními problémy. Pokud tato metoda nepomůže a stále budete mít pocit, že vás někdo sleduje, navštivte odborníka.
Obrázky: Pixabay